» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
257 / 326
»»

Bostjan_321 ::

Daniel je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Od ekosklada sem dobil:
Poslati je potrebno še: fotografijo vgrajenih modulov in kopijo pogodbe o uporabi sistema.


Je to odebeljeno "pogodba o priključitvi na distribucijski sistem", ki sem jo dobil od elektra Gorenjska ?



Ne, gor piše Pogodba o uporabi sistema. Dobiš jo od distributerja. Če se prav spomnim jo prinese tisti, ki pride priklopi elektrarno. Vsaj na moji je naveden datum, ko smo elektrarno vklopili.


Zdej pa nov zaplet :/

Poslal sem pogodbo, ki jo imam sklenjeno z gen-i (in mislim da je prava) in sedaj mi napišejo nazaj tole:

popravljeno pogodbo o uporabi sistema, saj je namesto št. soglasja za priključitev napisana št. merilnega mesta


Če pogledam pogodbo, se vidi da je na mestih "Soglasje za priključitev na sistem številka:" in "merilno mesto št:" dejansko ista številka.



Vprašanje ali je res GEN-i zajebal ali ekosklad komplicira?

DamijanD ::

meni zgleda kot napaka genija

Bostjan_321 ::

Eh...

Torej sedaj težit naprej, da mi pošljejo pravo.

Jao, kje so ravno mene dobili...

Neon87 ::

Pozdravljeni,

rad bi oddal vlogo za SE in potem investicijo izvedel nekje v začetku naslednjega leta, da bi še šel čez netmetering obračun.
Ker še nimam izvajalca SE, bi vlogo oddal sam na ECE, pa je ne znam izpolniti. Dejansko vem samo podatke merilnega mesta, stavba, parcela, ostalih "elektrikarskih" zadev ne vem. Razen, da imam varovalke 3x20A in da bi bila moč elektrarne 11.2kW ter svojo trenutno porabo.

 Vloga

Vloga



Priložiti moram tudi enopolno shemo, nimam pojma kaj je to.. gre za starejšo hišo in nimam kakšnih svežih papirjev. Ali so te sheme univerzalne, bi lahko oddal od kar ene SE? Elektro omarica je nameščena zunaj na fasadi.
Lepo prosim za pomoč.

Hvala!

Neon87 ::

Petrol želi, da prej podpišem pogodbo, potem oni to izvedejo za mene, vendar potem moram plačati 366€ jaz, če bo soglasje s strani elektra zavrnjeno. Ali lahko lepo prosim za podatke te enopolne sheme, če je kaj generičnega in kako izpolniti enotno vlogo? Hvala!

mythic ::

Imam soglasje za 11 kw elektrarno, na strehi je 11 kw elektrarna, elektro pa je pri priklopu zadevo omejil na 9 kw? Kje je smisel, da izdajo soglasje za 11 kw, potem pa ti omejijo na 9 kw?

DamijanD ::

Elektro nastavi na števcu točno tako omejitev kot je na soglasju, vsaj morali bi

DamijanD ::

A je kdo že pridobival kakšno ponudbo za SE z baterijo? Zanima me katero opremo ponujajo?

WaterBoy ::

Neon87 je izjavil:

Petrol želi, da prej podpišem pogodbo, potem oni to izvedejo za mene, vendar potem moram plačati 366€ jaz, če bo soglasje s strani elektra zavrnjeno. Ali lahko lepo prosim za podatke te enopolne sheme, če je kaj generičnega in kako izpolniti enotno vlogo? Hvala!

Z plačilom te cene pač plačaš delo birokracije ki namesto tebe uredijo to. Kaj pa je 400€ napram investiciji 10k+

Enopolna je pa to da pokažeš kako se boš priklopil, koliko modulov boš dal gor, kakšne varovalke in tako.
Nekaj takšnega:
https://imgur.com/a/vIdiADN

Neon87 ::

WaterBoy je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Petrol želi, da prej podpišem pogodbo, potem oni to izvedejo za mene, vendar potem moram plačati 366€ jaz, če bo soglasje s strani elektra zavrnjeno. Ali lahko lepo prosim za podatke te enopolne sheme, če je kaj generičnega in kako izpolniti enotno vlogo? Hvala!

Z plačilom te cene pač plačaš delo birokracije ki namesto tebe uredijo to. Kaj pa je 400€ napram investiciji 10k+

Enopolna je pa to da pokažeš kako se boš priklopil, koliko modulov boš dal gor, kakšne varovalke in tako.
Nekaj takšnega:
https://imgur.com/a/vIdiADN


Da, vendar, če bi potem soglasje bilo zavrnjeno, mi je pa škoda teh 400€, ker tega papirja potem ne potrebujem.
Saj pa je verjetno neka generična "enopolna shema" za klasične SE, ki nimajo nekih posebnosti? Vem da bi SE bila 11.2kW, 27kos panelov, SOLAR EDGE RAZSMERNIK SE 17K, 14x OPTIMIZATOR P850-4RM4MBY in števec ŠTEV. MTR-240-3PC1-D-A-MW HOME.
Ali je možno kako drugače izvedet, če je možno namestit SE, pred oddajo uradnega soglasja z vsemi temi papirji?

feryz ::

Pošlji mi mail, pa ti bom jaz poslal tisti sekret papir. Če ti ga nihče noče.
Jih je na desetine na tem forumu, ki so pridobili soglasje z njim. Ali pa dobili zavrnitev.

Neon87 ::

feryz je izjavil:

Pošlji mi mail, pa ti bom jaz poslal tisti sekret papir. Če ti ga nihče noče.
Jih je na desetine na tem forumu, ki so pridobili soglasje z njim. Ali pa dobili zavrnitev.


Žal ne morem pošiljati ZS, prosim, če mi posreduješ na neon987 at gmail.com. 100x hvala!

mythic ::

Ali se je komu že zgodilo, da mu ni delal SolarEdge razsmernik in mu je javilo napako "Error 8×81: RCD Over Current"? Kaj je bil razlog?

Likalnik ::

Kako je s subvencijo oziroma nakazilom sredstev....dobil sem odobreno že cca 5 mesecev nazaj....v končni odločbi piše, da mi bodo nakazali v roku 60 dni od prejetja te odločbe....sedaj bo kmalu že 3 mesece čez ta rok....nekje sem zasledil, da ti plačajo tudi zamudne obresti....je to res? je kdo dobil tudi zamudne obresti plačane?

shmandi ::

A je bila vloga popolna? To, da je odobreno, še ne pomeni izplačila. Če je kaj nejasno jih pokliči.

feryz ::

A pogodbo si podpisal? Po podpisu pogodbe sem moral še dopolniti fotografije.
V petek je pa res prišlo. Več kot tri mesece po podpisu.

Bostjan_321 ::

Likalnik je izjavil:

Kako je s subvencijo oziroma nakazilom sredstev....dobil sem odobreno že cca 5 mesecev nazaj....v končni odločbi piše, da mi bodo nakazali v roku 60 dni od prejetja te odločbe....sedaj bo kmalu že 3 mesece čez ta rok....nekje sem zasledil, da ti plačajo tudi zamudne obresti....je to res? je kdo dobil tudi zamudne obresti plačane?


Nepopolna vloga oz. si kaj narobe priložil.
Isto je bilo pri meni, dobil sem odločbo ampak denarja ni bilo po 60ih dneh in sem jim poslal mail kako kaže. Potem so mi odgovorili da je vloga nepopolna in da rabijo še X stvar.

mRhcPf ::

Zaradi tega 'monsunskega deževja' smo mi še kar 'dolžni proizvodnjo' sončne energije, vi ste že v plusu? Bo kmalu postalo kaj bolj sončno ali bo prej ledena doba?

Izgleda, da mi sploh ne bomo prišli na vrsto za obdelavo vloge subvencije, smo premalo pomembni in so vas veljake vzeli naprej. In eni sorodniki so pa dali še vlogo za letos in imajo enkrt prav te dni ogled na deževnem terenu.

Po mojem mnenju Ekosklad zavaja, da ima na 4.3. toliko vlog in se izmika izplačilom subvencije... Saj ne, da je to neka huda škoda, le prag rentabilnosti bo dosežen slabo leto kasneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

DamijanD ::

Merodajno samo od marca dalje - ampak bi rekel, da smo v plusu in da bi tudi jan in feb verjetno že bil pokrit

dussan ::

mRhcPf je izjavil:

Zaradi tega 'monsunskega deževja' smo mi še kar 'dolžni proizvodnjo' sončne energije, vi ste že v plusu? Bo kmalu postalo kaj bolj sončno ali bo prej ledena doba?

Izgleda, da mi sploh ne bomo prišli na vrsto za obdelavo vloge subvencije, smo premalo pomembni in so vas veljake vzeli naprej. In eni sorodniki so pa dali še vlogo za letos in imajo enkrt prav te dni ogled na deževnem terenu.

Po mojem mnenju Ekosklad zavaja, da ima na 4.3. toliko vlog in se izmika izplačilom subvencije... Saj ne, da je to neka huda škoda, le prag rentabilnosti bo dosežen slabo leto kasneje.


Za katero subvenicijo gre? Mislim, da gre po dveh tirih - lanska subvencija in letošnja...

Danes za 93SUB-SO21 obdelujejo 36015-4845/2022 prispela 4.3.2022. Jaz imam številko 58xx, upam, da bom prišel na vrsto za obravnavo do konca leta. Sem pa tudi oddal 4.3. pozno zvečer. Se je pa že nekajkrat števec povsem ustavil...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

mRhcPf ::

Ja ok, moje vprašanje se v resnici nanaša samo od točno 1.1.23 dalje (da si izposojaš elektriko vso dosedanjo letošnjo kurilno sezono), ne po kakšnem prehodnem 'reset'u vmes, ker letni net-metering, ne slabih-11-mesečen net-metering :-)

Dussan, lanska - 93SUB-SO21?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

Likalnik ::

Bostjan_321 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako je s subvencijo oziroma nakazilom sredstev....dobil sem odobreno že cca 5 mesecev nazaj....v končni odločbi piše, da mi bodo nakazali v roku 60 dni od prejetja te odločbe....sedaj bo kmalu že 3 mesece čez ta rok....nekje sem zasledil, da ti plačajo tudi zamudne obresti....je to res? je kdo dobil tudi zamudne obresti plačane?


Nepopolna vloga oz. si kaj narobe priložil.
Isto je bilo pri meni, dobil sem odločbo ampak denarja ni bilo po 60ih dneh in sem jim poslal mail kako kaže. Potem so mi odgovorili da je vloga nepopolna in da rabijo še X stvar.


čudno...vloga je popolna oziroma nisem dobil nobene informacije, da bi moral še kaj poslati....sem dobil enkrat, da moram nekaj dopolniti in to je to...sem dopolnil in po tistem dobil končno odločbo.
Sem jih klical pa so me na hitro odpravili, da bodo plačali ko pač bodo ...da je trenutno gužva.

ampak ste mi dali zamisliti...jutri jih pokličem pa povprašam o moji vlogi, če imajo res vse...kolikor sem informiran naj bi bilo vse....oziroma zastopil sem tako, da ko pošljejo končno odločbo, da imajo potem vse kar rabijo...da prej ti jo ne pošlejo.

mRhcPf ::

Likalnik je izjavil:

ampak ste mi dali zamisliti...jutri jih pokličem pa povprašam o moji vlogi, če imajo res vse...kolikor sem informiran naj bi bilo vse....oziroma zastopil sem tako, da ko pošljejo končno odločbo, da imajo potem vse kar rabijo...da prej ti jo ne pošlejo.

Meni več nočejo odgovarjati, sem parkrat vprašal, najprej so obljubljali obdelavo DO decembra 2022, zdaj je pol leta kasneje, še vedno nič, so mi pisali nekaj o številki, o nekih estimacijah dejanske obdelave pa samo 'potem pa vse tiho je bilo'. Sem se nekaj zanimal o uveljavljanju pravic po pravni poti po zakonu o upravnem postopku, pa je bilo blago odsvetovano v smislu dvomljenja pohitritve postopka.

Kdor je pravno podkovan, je vabljen k oddaji mnenja na forumu, sicer pa naj zarobanti tam. Subvencija sama sicer ni naše glavno izhodišče, bolj nesankcionirano norčevanje državnih organov iz naivnih in nemočnih drobnih investitorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

dussan ::

mRhcPf je izjavil:


Dussan, lanska - 93SUB-SO21?


Da, lanska. https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/no...

mRhcPf ::

dussan je izjavil:

mRhcPf je izjavil:


Dussan, lanska - 93SUB-SO21?


Da, lanska. https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/no...

Kaj? Pa to je jasno, odgovoril sem ti, da imamo vlogo za 93SUB-SO21, vprašaj na koncu je pa bil v smislu, kaj bi ti naj ta informacija spremenila in da se Ekosklad sadistično izživlja iz pozicije absolutne državne premoči nad skromnim, podrejenim, nemočnim in nepoučenim drobnem zasebnem investitorjem, ki 'štuka' konec s koncem in živi iz rok v usta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

feryz ::

Likalnik je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako je s subvencijo oziroma nakazilom sredstev....dobil sem odobreno že cca 5 mesecev nazaj....v končni odločbi piše, da mi bodo nakazali v roku 60 dni od prejetja te odločbe....sedaj bo kmalu že 3 mesece čez ta rok....nekje sem zasledil, da ti plačajo tudi zamudne obresti....je to res? je kdo dobil tudi zamudne obresti plačane?


Nepopolna vloga oz. si kaj narobe priložil.
Isto je bilo pri meni, dobil sem odločbo ampak denarja ni bilo po 60ih dneh in sem jim poslal mail kako kaže. Potem so mi odgovorili da je vloga nepopolna in da rabijo še X stvar.


čudno...vloga je popolna oziroma nisem dobil nobene informacije, da bi moral še kaj poslati....sem dobil enkrat, da moram nekaj dopolniti in to je to...sem dopolnil in po tistem dobil končno odločbo.
Sem jih klical pa so me na hitro odpravili, da bodo plačali ko pač bodo ...da je trenutno gužva.

ampak ste mi dali zamisliti...jutri jih pokličem pa povprašam o moji vlogi, če imajo res vse...kolikor sem informiran naj bi bilo vse....oziroma zastopil sem tako, da ko pošljejo končno odločbo, da imajo potem vse kar rabijo...da prej ti jo ne pošlejo.
Ne rabiš skrbeti ali klicati. Če kaj manjka, te bodo oni pobarali. Preden nakažejo.
Čiči pa čaki.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako je s subvencijo oziroma nakazilom sredstev....dobil sem odobreno že cca 5 mesecev nazaj....v končni odločbi piše, da mi bodo nakazali v roku 60 dni od prejetja te odločbe....sedaj bo kmalu že 3 mesece čez ta rok....nekje sem zasledil, da ti plačajo tudi zamudne obresti....je to res? je kdo dobil tudi zamudne obresti plačane?


Nepopolna vloga oz. si kaj narobe priložil.
Isto je bilo pri meni, dobil sem odločbo ampak denarja ni bilo po 60ih dneh in sem jim poslal mail kako kaže. Potem so mi odgovorili da je vloga nepopolna in da rabijo še X stvar.


čudno...vloga je popolna oziroma nisem dobil nobene informacije, da bi moral še kaj poslati....sem dobil enkrat, da moram nekaj dopolniti in to je to...sem dopolnil in po tistem dobil končno odločbo.
Sem jih klical pa so me na hitro odpravili, da bodo plačali ko pač bodo ...da je trenutno gužva.

ampak ste mi dali zamisliti...jutri jih pokličem pa povprašam o moji vlogi, če imajo res vse...kolikor sem informiran naj bi bilo vse....oziroma zastopil sem tako, da ko pošljejo končno odločbo, da imajo potem vse kar rabijo...da prej ti jo ne pošlejo.
Ne rabiš skrbeti ali klicati. Če kaj manjka, te bodo oni pobarali. Preden nakažejo.
Čiči pa čaki.


saj to delam že sedaj 5 mesecev....čeprav lepo piše, da bo trajalo 60 dni....do kdaj naj še čičam pa čakam?....na koncu me bodo samo še obvestili, da ni več sredstev in da naj se j*bem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Kdaj si pa oddal? Zadnji možni dan, tako kot jaz?

Likalnik ::

nima veze kdaj sem oddal...moja vloga je zaključena in odobrena...odločba poslana kjer piše, da je vse že zaključeno...samo še nakazati morajo....
verjamem, da se gre po vrstnem redu...ampak, če so mojo vlogo že obdelali in zaključili potem takem ostane samo še nakazilo.

feryz ::

Nope, motiš se.
Po podpisu pogodbe se pred nakazilom še dodatno preverja, če vse klapa. Zato si vzamejo toliko časa.

mirkuma ::

Nov način obračuna omrežnine:
https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/kako...
...all those moments will be lost in time, like tears in the rain...

WaterBoy ::

Me zanima kekšne bodo razlike med temi tarifnimi razredi
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

J.McLane ::

Dodaš hranilnik pa je, ko pa imaš že hranilnik pa lahko še SE postaviš brez zajebavanja s soglasji.

Potem bo pa elektro dal penale na neuporabo omrežja in boš moral porabljat, če ne boš plačal :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

deco16 ::

Potem se pa odštekamo ane, jst sm skor že pripravljen, pa vi?

In ne, nimam TČ da bi se nafrknil z ogrevanjem :)

FoxKnox ::

deco16 je izjavil:

Potem se pa odštekamo ane, jst sm skor že pripravljen, pa vi?

In ne, nimam TČ da bi se nafrknil z ogrevanjem :)


Mi tudi. Imamo dizel agregat na stand by.:|

BigWhale ::

deco16 je izjavil:

Potem se pa odštekamo ane, jst sm skor že pripravljen, pa vi?


Zelo verjetno, da prav nihce s SE ni pripravljen na izklop. :>

Ce bi novo leto zacel s polno 100kWh baterijo in 11kW elektrarno, bi imel konec januarja ze 230kWh minusa. Sredi januarja je bilo pri nas 11 zaporednih dni prakticno brez sonca. Ni sans, da prebrodis kaj taksnega. Nekaj dni je bilo proizvodnje manj kot 500Wh na dan. :)

Pa se ne grejem z elektriko. :>

FoxKnox ::

Jaz grem skor neki stavt. Da boste vsi lastniki SE prej ali slej ali že zelo kmalu, "prisiljeni " v investicijo v hranilnike energije, tj samozadostnost.

J.McLane ::

...ki to še vedno ne bo, ker poleti ne pokuriš 1500 kWh na mesec, pozimi ti pa baterija tudi ne bo pomagala če boš v celem mesecu pridelal 200 kwh, porabiš pa 500 kWh.

Baterije so za hranjenje kvečjemu za kakšen dan oz. znotraj dneva. S pocenitvijo morda prideš na dva, tri dni, ekonomsko pa v bateriji ne bo smisla hraniti za dlje časa.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

FoxKnox ::

fikus_ ::

FoxKnox je izjavil:

Jaz grem skor neki stavt. Da boste vsi lastniki SE prej ali slej ali že zelo kmalu, "prisiljeni " v investicijo v hranilnike energije, tj samozadostnost.


To je stvar kalkulacije cen elektrike, baterij, komu se splača in komu ne.

Kakor je sedaj, so baterije primerne kvečjemu za dnevno izravnavo proizvodnje/porabe elektrike oz. za izravnavo špic.

Če uspejo Na baterije narediti po polovični ceni in s podobno kapaciteta/volumen kot Li, potem se razširi krog uporabnikov, kjer cena investicije lahko upraviči postavitev bat. zalogovnika.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

mythic ::

@DamijanD katera aplikacija je to? Vidim, da imaš vse podatke lepo v stolpcih. SolarEdge kaže samo proizvodnjo.

DamijanD ::

Solaredge - tako dela, če imaš še meter porabe priključen na razsmernik

BigWhale ::

Ekonomsko gledano, je baterija za posameznika pri nas, ekonomsko popolnoma neupravicena. Oziroma zlo pade v "sparat je treba, pa naj stane kar hoce" kategorijo. Jaz sem na zadevo gledal izkljucno kot na velik UPS za celo hiso.

PrimoZ_ ::

BigWhale je izjavil:

deco16 je izjavil:

Potem se pa odštekamo ane, jst sm skor že pripravljen, pa vi?


Zelo verjetno, da prav nihce s SE ni pripravljen na izklop. :>

Ce bi novo leto zacel s polno 100kWh baterijo in 11kW elektrarno, bi imel konec januarja ze 230kWh minusa. Sredi januarja je bilo pri nas 11 zaporednih dni prakticno brez sonca. Ni sans, da prebrodis kaj taksnega. Nekaj dni je bilo proizvodnje manj kot 500Wh na dan. :)

Pa se ne grejem z elektriko. :>


Namesto 100kWh baterije bi bila bolj smiselna opcija kakih 20kWh baterija za izravnavo krajših nihanj in ene 2kW agregat za tiste zimske mesece.
Glede na to da ti je baterija buffer ne rabiš velike kronične moči agregata.

Bi moral poracunat koliko pride bencin če tak agregat poganjaš nekaj 100 ur.
Verjetno še vedno ceneje pride omrežje.

hojnikb ::

Verjetno še vedno ceneje pride omrežje.


bistveno ceneje, razn če se elektrika ekstremno podrazi.


Če damo čisto simpl matematiko; recimo da ima en taksn 2kW agregat 20% sistemski izkoristek (pa ima verjetno bistveno manj). V enem litru bencina je 9.5kWh energije. Ergo dobis na izhodu agregata za liter bencina 1.9kWh elektrike ali cca 73c/kWh. In to je upostevajoč trenutne cene goriva, ignoriranje servisov agregata in seveda neupostevanje izkoristka inverterja, ki pretvarja AC v DC in potem se nazaj v AC, ko praznes baterijo. Torej je lahkot cena čez 1€/kWh.

Agregat ima smisel samo, če omrezja sploh nimas...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Utk ::

Če bi pozimi uspel zajezit, koristno uporabit, nekaj od 80% toplote, morda ne bi bilo čist brez veze. Recimo da spelješ auspuh na toplotno črpalko:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hojnikb ::

aka kogeneracija. A can of worms you don't want :)

Če hočes efektivno izkoriscat toploto iz motorja, mors izpusne pline vrzit skozi izmenjevalec, pobrat tudi toploto elektromotorja in motorja samga (antifriz). Pa se to nebos prisel do "100%" izkoristka, ampak best case kaksnih 90% energije bos izkoristu v obliki toplote in elektrike.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Utk ::

Ja, samo na mikro nivoju. Nekega obrata za 100 jurjev si ne boš doma postavljal.
Zdaj nima smisla, ampak vprašanje kaj bo še z elektriko.

90% je ful. Če ti tist zrak ogreje zrak, ki gre v toplotno črpalko za 10 stopinj, ji to kar konkretno dvigne učinkovitost. Vprašanje pa če je tiste toplote dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hojnikb ::

hec je ker za doma se bos ukvarjal z zračno hlajenimi motorji (in elektromotorji), kar ti ze takoj nekaj izkoristka vrze v luft, ker nemors porabit. Kaksne bi zgledale rebre na toplotni crpalki, če bi skozi njih spuscal dimne pline pa tut nwm...
Za DIY stvar nemors nardit, da bi mela nek pametn izkoristek...
#brezpodpisa

PrimoZ_ ::

hojnikb je izjavil:

Verjetno še vedno ceneje pride omrežje.


bistveno ceneje, razn če se elektrika ekstremno podrazi.


Če damo čisto simpl matematiko; recimo da ima en taksn 2kW agregat 20% sistemski izkoristek (pa ima verjetno bistveno manj). V enem litru bencina je 9.5kWh energije. Ergo dobis na izhodu agregata za liter bencina 1.9kWh elektrike ali cca 73c/kWh. In to je upostevajoč trenutne cene goriva, ignoriranje servisov agregata in seveda neupostevanje izkoristka inverterja, ki pretvarja AC v DC in potem se nazaj v AC, ko praznes baterijo. Torej je lahkot cena čez 1€/kWh.

Agregat ima smisel samo, če omrezja sploh nimas...


Ja.
Ampak jaz sem imel v mislih da imaš agregat zato, da ne rabiš tako velike baterije.
90% ti pokrije SE + baterija.
10% pa agregat.

Ali pa 85:15...
««
257 / 326
»»