» »

Koliko obremenitve lahko maksimalno prenese 25 amperska varovalka?

Koliko obremenitve lahko maksimalno prenese 25 amperska varovalka?

«
1
2

nokia6310 ::

Pozdravljeni, v nekem stanovanju velikosti 44m2 imam enofazni sistem s 25 ampersko glavno varovalko. Ker nekatere prostore v hiši prenavljajo hiše zaradi tega trenutno ne ogrevajo. Rad bi v času prenove v celoti ogreval samo to stanovanje. Hiša je starejša grajena iz kamna, brez izolacije. Zanima me ali bi 25 amperska varovalka prenesla naslednje porabnike kateri bi bili nomstop vključeni in tudi prižgani: 1. 3x električni radiator znamke Vigo pro 2x2 kw, in 1x 1,5 kw, bojler 2 kw, stacionarni računalnik ter hifi sistem? Kolikor sem šel računat je to precej čez zmogljivost 25 amperske varovalke. Seveda pa me zanimajo tudi vaša mnenja za katera se vam že vnaprej zahvaljujem.

MajorM ::

Si verjetno že sam poračunal:

P = U * I * cosFi
P - električna moč
U - napetost
I - tok
cosFi - faktor jalove energija (recimo da v tvojem primeru porabnikov lahko zanemarimo = 1)

Pmax = 230V * 25A = 5,75kW

Tvoji porabniki teoretično pri hkratnem delovanju presežejo to vrednost konkretno.
Je pa vprašanje:
1. ali vsi ti porabniki res morajo biti hkrati aktivni ves čas? Verjetno ne.
1.1 Kako jih krmiliti, da ne pride do hkratnega vklopa prevečih hkrati? To prepuščam tebi ali se ti da s takim krmiljenjem ukvarjati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MajorM ()

DamijanD ::

glede na hiter račun tam okrog 5,5kW - se strinjam to kar si naštel je precej čez zmogljivost (so radiatorji 13,5kW ali 7,5kW + 2kW + 0,5kW)

redtech ::

Števec (digitalni) ti bo prej ven vrgel, da moraš resetirat. To se ti lahko parkrat naredi in potem ti tudi glavno varovalko skuri, ker je že dobila nekaj šusov od prej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

nokia6310 ::

Hvala vsem za odgovore. Vsi radiatorji morajo bit naenkrat prižgani, da je celotno stanovanje istočasno in enakomerno ogrevano, ker bi mel v nasprotnem primeru v enem prostoru toplo, v drugem mrzlo. Kako pa to zgleda če vrže digitalen števec ven? Kaj se konkretno zgodi in kako to opazim? A če bi zamenjal glavno varovalko za 35 A bi bilo potem dovolj ali bi bila še vedno prešvoh? Vprašanje je tudi če vsi radiatorji res istočasno porabljajo toliko elektrike naenkrat, ali pa je to samo nazivna moč. In še naslednje vprašanje: Kakšen bi bil mesečni račun v kolikor bi vse zadeve delovale nomstop istočasno.

Gagatronix ::

Kolk te bo kostalo ? Sori, kristal kugla na servisu. Ampak glede na to kaksne ven meces, najbrz velik.

Kot prvo, nimas ti kaj sarit po napeljavi pa menjat varovalk. Take kot so, so tam z razlogom.

Oziroma ne se potem tle jezit ce ti bo bajta zgorela.

Da pa rabis gretje gonit v vseh prostorih naenkrat je pa tudi idiotizem.

bi_đi ::

Kupi digitalne ure za vklop, pa najbolj močnim radiatorjem dodeli, da delujejo izmenicno 20 min na uro.

nokia6310 ::

Gagatronix je izjavil:

Kolk te bo kostalo ? Sori, kristal kugla na servisu. Ampak glede na to kaksne ven meces, najbrz velik.

Kot prvo, nimas ti kaj sarit po napeljavi pa menjat varovalk. Take kot so, so tam z razlogom.

Oziroma ne se potem tle jezit ce ti bo bajta zgorela.

Da pa rabis gretje gonit v vseh prostorih naenkrat je pa tudi idiotizem.

Kdo pa trdi da bom jaz kaj šaril po napeljavi? Mislil sem v kolikor bi zaprosil za večjo priključno moč in v kolikor bi mi ta bila odobrena. Kakšen link za digitalne ure? Hvala za predlog. To pa je nekaj pametnega. Mogoče nabavim še tisti merilec porabe. A kdo katerega priporoča? Na netu sem bral o tem: Merilec porabe schuko P5822

TESKAn ::

7,5 kW ogrevanje, ki dela ves čas, ti bo to 44m2 stanovanjce skuhalo. To je 180 kWh na dan, ti garantiram, da ne rabiš tolk, jaz recimo za ~70m2 porabim ~25, 30kWh na dan.
25A je 6kW, dokler naprave hkrati ne kurijo več kot to, bo ok. Če se ti pa hkrati vklopijo vsi željeni grelci in še bojler, bo pa ven vrglo.
Kolk bi koštal 'hec', ki ti kuri 180kWh na dan? ~0,1€ je kWh, zdej pa računaj.

Na tvojem mestu bi si omislil manjše radiatorčke, ki bi dejansko delali non-stop (recimo 500W na kos), to ti spravi ven 48kWh na dan, bo več kot dovolj. Ali pa si omisli kakšne pametne vtičnice za radiatorje, ki jih lahko povežeš na HA in potem nastaviš, da nikoli ne delujeta več kot dva radiatorja naenkrat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

starfotr ::

0,1 eur/kWh je daleč premalo.

Invictus ::

Dovolj bo, če ima nek termostat, ki mu bo izklopil radiator, in ne bo navijal temperature na 24 stopinj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DeeJay ::

starfotr je izjavil:

0,1 eur/kWh je daleč premalo.


Prejšnji mesec sem imel povprečje z vsemi stroški in ddv 0,173EUR/kwh
December je bil pa 0,146EUR/kwh
mam pa Gen-I
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Baja ::

vzami 500w za vsako sobo. bo čisto dovolj po mojem. 2kw bos hodil cel dan od enega do drugega in jih vklapjlal/izklaplal

poleg tega. keri idiot je sredi zime izklopil gretje celi bajti?!? ima da jim izstaviš račun za radiatorje in elektriko!

Avenger ::

Kvadratnega slona v trikotno mišjo luknjo... kokrkol obrneš ne paše.

Pa nekje je napaka, stavim, da grelci niso 2x2kW, ampak samo 2kW. Glede na opisano situacijo, bi vzel 500W grelnike, kot je že gori napisal Baja. Opcija B je pa, da kupiš stikalne ure in jih sprogramiraš, da vsakih 20 minut lahko dela drug grelec.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

DamijanD ::

A teh radiatorjev se ne da nastaviti na "1/4 moči"? Sprašujem, ker nimam pojma, ampak tudi vse verzije električnih kuhalnikov imajo več stopenj...

shadow7 ::

13,5 kW za ogrevanje 44m²? Zadnjič bil v vsaj za 10m² večjem stanovanju, električna centralna peč, 2x2 kW, vklopljen samo en grelec, notri pa preko 20°C.
1x35A bo dovolj, če bo boš imel vezano preko ustreznih krmiljenih vtičnic. Nekaj centralno krmiljenega, kar zaznava porabo in tudi pozna skupno porabo. Pri čemer bi bojler moral imeti prioriteto. Ni nemogoče, ker vsako grelno telo deluje malo časa. O smotrnosti pa odloči sam.

TESKAn ::

starfotr je izjavil:

0,1 eur/kWh je daleč premalo.

Sem videl danes, ja, je bliže 0,15...

Invictus je izjavil:

Dovolj bo, če ima nek termostat, ki mu bo izklopil radiator, in ne bo navijal temperature na 24 stopinj.

Ni dovolj, ker lahko faše varianto, da se vsi trije hkrati vklopijo, če na primer prezrači stanovanje...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tidule ::

nokia6310 je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Kolk te bo kostalo ? Sori, kristal kugla na servisu. Ampak glede na to kaksne ven meces, najbrz velik.

Kot prvo, nimas ti kaj sarit po napeljavi pa menjat varovalk. Take kot so, so tam z razlogom.

Oziroma ne se potem tle jezit ce ti bo bajta zgorela.

Da pa rabis gretje gonit v vseh prostorih naenkrat je pa tudi idiotizem.

Kdo pa trdi da bom jaz kaj šaril po napeljavi? Mislil sem v kolikor bi zaprosil za večjo priključno moč in v kolikor bi mi ta bila odobrena. Kakšen link za digitalne ure? Hvala za predlog. To pa je nekaj pametnega. Mogoče nabavim še tisti merilec porabe. A kdo katerega priporoča? Na netu sem bral o tem: Merilec porabe schuko P5822

Elektro ti ne bo kar cez noc zamenjal varovalke. To mora imet zadaj konkreten projekt. In to za celo hiso. To ni nekaj kar naredi v pol ure.

Invictus ::

Da ti elektro zamenja varovalko za močnejšo, traja vsaj pol leta.

Ker moraš izpolniti cel kup papirjev, obdelava pa traja...

Mogoče pomaga,če imaš štromarja, ki pozna koga tam, se znajo potem hitreje zmenit.

Ampak 6KW radiatorjev je tako ali tako preveč za 44m2. Saj ne bo tam savna ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shark_nm ::

In ne ozabi da pride omrežnina za večjo amperažo precej višja kakor pri 25 amperski. Zato pa ljudje raje sami not dajejo svoje varovalke ker elektro misli da smo še vedno v časih ko imamo samo 5 luči v hiši in za vikend pralni stroj. Kako bo šele veselo ko se bodo tej opevani električni avti začeli za res prodajati... ali raje vsiljevati.

Senzor ::

Pri digitalnem števcu nič ne pomaga, tudi če imaš ključ od omarice in daš močnejšo varovalko, ker je moč omejena na samem števcu.

mirator ::

Invictus je izjavil:

Da ti elektro zamenja varovalko za močnejšo, traja vsaj pol leta.

Ker moraš izpolniti cel kup papirjev, obdelava pa traja...

Mogoče pomaga,če imaš štromarja, ki pozna koga tam, se znajo potem hitreje zmenit.

Ampak 6KW radiatorjev je tako ali tako preveč za 44m2. Saj ne bo tam savna ?

No ja, malo pa vseeno pretiravaš. Ne rečem, da se to nikoli ne zgodi, vendar če se, se z določenim vzrokom kot je med drugim ta, da na tisti lokaciji ni dovolj razpoložljive energije.
Sicer pa takoj oz. vsaj v roku 14 dni po vložitvi vloge za povečanje priključne moči, dobiš novo soglasje za priključitev s pogodbo za dobavo in odjem el. energije s predračunom. Ko predračun poravnaš elektro pride zelo hitro.

starfotr ::

Če ti v soglasju slučajno ne dajo kakih bizarnih pogojev, kot je nov kabel, prestavitev števca ipd. lahko prideš dokaj poceni skozi.

Če pa ti to dajo, je pa smiselno potem vse razbit in potegnit 3 faze, če je potreba po večjih močeh.

nokia6310 ::

Avenger je izjavil:

Kvadratnega slona v trikotno mišjo luknjo... kokrkol obrneš ne paše.

Pa nekje je napaka, stavim, da grelci niso 2x2kW, ampak samo 2kW. Glede na opisano situacijo, bi vzel 500W grelnike, kot je že gori napisal Baja. Opcija B je pa, da kupiš stikalne ure in jih sprogramiraš, da vsakih 20 minut lahko dela drug grelec.

Ni napaka, ker sta dva radiatorja. Vsak je po 2 kw. Torej dva po 2 kw 2x2 kw in eden po 1,5 kw. Bajta je stara in nima izolacije. Ravno zato sem hotu met vsak radiator v svojem prostoru.

nokia6310 ::

DamijanD je izjavil:

A teh radiatorjev se ne da nastaviti na "1/4 moči"? Sprašujem, ker nimam pojma, ampak tudi vse verzije električnih kuhalnikov imajo več stopenj...

Radiatorji imajo nastavljivo temperaturo od mislim da 20 do 30 stopinj. Dva sta: VIGO EPK PRO 2000 eden pa VIGO EPK PRO 1500.

DamijanD ::

nokia očitno si nas (vsaj nekatere) malo zmedel s prvotnim zapisom. Torej porabnike imaš:
2x 2kW (radiator)
1x 1,5kW (radiator)
1x 2kW (bojler)
1x ~0,5kW PC + hifi

Na voljo pa imaš dobrih 5,5kW

Na tvojem mestu bi s preprosto vtičnico z uro nastavil, da ima vsak 2kW radiator na voljo po pol ure izmenično (eden 0-30 min, drugi 30-59 min) in tako si že praktično zmagal. Ali pa recimo vse tri radiatorje na podoben princip.
Koliko velik je bojler in koliko vode potrebuješ? Bi bilo dovolj, da bi ga vključil samo ponoči in takrat je en radiator na off (spet s programabilno vtičnico)?

+ Dodatni pomislek: a pri prenovi uporabljajo kakšne stroje z večjo porabo, je to na istih varovalkah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

mirator ::

nokia6310 je izjavil:

Hvala vsem za odgovore. Vsi radiatorji morajo bit naenkrat prižgani, da je celotno stanovanje istočasno in enakomerno ogrevano, ker bi mel v nasprotnem primeru v enem prostoru toplo, v drugem mrzlo. Kako pa to zgleda če vrže digitalen števec ven? Kaj se konkretno zgodi in kako to opazim? A če bi zamenjal glavno varovalko za 35 A bi bilo potem dovolj ali bi bila še vedno prešvoh? Vprašanje je tudi če vsi radiatorji res istočasno porabljajo toliko elektrike naenkrat, ali pa je to samo nazivna moč. In še naslednje vprašanje: Kakšen bi bil mesečni račun v kolikor bi vse zadeve delovale nomstop istočasno.

Na 25A varovalko lahko istočasno priključiš, kot so ti že izračunali, dobrih 5 kW, na 35 A pa 8 kW. Sedaj pa izračunaj vsoto moči vseh porabnikov, ki bodo vključeni istočasno.
Varovalke so dimenzionirane tako, da morajo izklopiti prej kot v eni uri pri 1,6 - kratni preobremenitvi in pri 1,4 - kratni preobremenitvi pa ne prej kot v eni uri. Vendar se na to ne bi preveč zanašala, ker je odvisno tudi od temperature varovalke med obratovanjem.
Stikalo v števcu pa odklopi v času 90s (1,5 min) ne glede na preobremenitev (ali prekoračiš za 1 W ali pa 1kW samo pri določeni preobremenitvi bo prej pregorela varovalka).
V vsakem prmeru boš imel stroške. Rešitev s časovniki izgleda zanimiva, vendar ni najcenejša, saj boš moral za vsak porabnik nabaviti svojega. Še najceneje te pride povečava na 35 A in pa nekoliko pazljivosti. Ko boš kuhal in pekel, takrat ni treba da dela bojler, pa tudi kašen radiator se lahko takrat izklopi itd.

starfotr ::

Če ima nov števec z odklopnikom mu ne pomaga karakteristika varovalke. Ker odklopnik prej izklopi. In je še bolj rigorozen, kot varovalka.

Baja ::

jep, števci z odklopnikom so občutljivi kot hudič. samo pomisliš da bi kaj priklopil, pa je že na off :P

no, po drugi strani pa ni treba menjavati varovalk :)

Valvoline ::

Klima. Mas pa tudi prenosne klime z funkcijo ogrevanja, ampak zahtevajo veliko luknjo v zunajni steni za cevi skozi katerih krozi zunajni zrak.

laguna1 ::

Jaz bi z relejckom naredil logiko bojler : En 2 kW radiator. Torej ko bo vklopljen bojler izklopi en 2 kW radiator. Če je to premalo pa še s kqkim radiatorjem tudi z bojlerjem. mislim da bojler tudi če je poraba vode ne bo dnevno delal vec ko dve uri, pa to ne skupaj.

mirator ::

starfotr je izjavil:

Če ima nov števec z odklopnikom mu ne pomaga karakteristika varovalke. Ker odklopnik prej izklopi. In je še bolj rigorozen, kot varovalka.

Če meni apliciraš, potem vsaj preberi celoten post. Če ga pa nisi razumel, gre pa takole. Odklopnik v števcu odklopi ne glede na obremenitev v času 90s (ne prej, ne kasnej). Pri določeni obremenitvi pa mora varovalka skladno s standardi, pregoreti prej kot v 90s in takrat odklopnik sploh ne bo odklopil, ker ga bo prehitela varovalka.

klemenSLO ::

DeeJay je izjavil:

starfotr je izjavil:

0,1 eur/kWh je daleč premalo.


Prejšnji mesec sem imel povprečje z vsemi stroški in ddv 0,173EUR/kwh
December je bil pa 0,146EUR/kwh
mam pa Gen-I


Potrjujem.
Decembra sem mel pri gen-i 0,133€/kWh
Januar pa je sedaj povečanje (geni je DVIGNIL cene na najnižje možne) in je 0,155€/kWh
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

starfotr ::

mirator je izjavil:

starfotr je izjavil:

Če ima nov števec z odklopnikom mu ne pomaga karakteristika varovalke. Ker odklopnik prej izklopi. In je še bolj rigorozen, kot varovalka.

Če meni apliciraš, potem vsaj preberi celoten post. Če ga pa nisi razumel, gre pa takole. Odklopnik v števcu odklopi ne glede na obremenitev v času 90s (ne prej, ne kasnej). Pri določeni obremenitvi pa mora varovalka skladno s standardi, pregoreti prej kot v 90s in takrat odklopnik sploh ne bo odklopil, ker ga bo prehitela varovalka.


Odklopnik ima več "if" stavkov. Ni samo čas 90 s.

MadMax ::

Berem in kar ne verjamem, kake kozle eni streljajo...
Novembra in decembra sem s 4kW elektrogrelci hišo kuhal na 23 stopinj, pa še toplo vodo za 4 stanovalce grel zraven.
Še zdaj ko so temp. -9 do +3 je 6kW več kot dovolj.
Eni bi pa 7kW za manjše stanovanje? V Sibiriji, ali "v točki slovenskih zmrzlinskih rekordov"?
In nenazadnje, kdo bo plačal 800eur mesečno za štrom, če mu še švoh stotaka za akumulator od avta ne znese?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Unilseptij ::

to drži... z današnje perspektive je tak način ogrevanja nesmiseln. Alternativa je recimo toplotna črpalka ali pa kot je že nekdo napisal klima (ali več klim, odvisno od prostora). Oboje sicer zahteva neko začetno investicijo, ki pa se vsaj pri klimi povrne verjetno že v eni sezoni, zaradi precej višjega stroška elektrike pri klasičnih grelcih.

Res pa je tudi, da načeloma ne boš imel vsega prižganega do konca ves čas. Ko bodo prostori ogreti, boš moč dal na polovico ali manj, drugače bo prevroče in tudi predrago na računu za elektriko - če imaš res tako slabo izolacijo, potem je bolje, da kupiš radiatorje na plin, kot je recimo https://www.emundia.si/ardes-infrardeca... ), ali pa konec koncev peči na drva.
Drugače pa je skupna največja moč, ki jo priključuješ je 3x2kW + 1.5kW + 2kW = 9.5 kW, varovalka dopušča 6kW, kar pomeni, da recimo vse radiatorje lahko kuriš do polovice (3.75kW in ti ostane dovolj za bojler). Če imaš možnost pa preveri še, če se da regulirati vsaj bojler, da recimo greje z manj moči ali pa samo ob določenih urah, ko boš imel radiatorje na polovični moči. V najslabšem primeru bo pri preobremenitvi pregorela varovalka, če imaš FID stikalo boš samo obrnih gumb, drugače jo boš moral pač zamenjati.

MadMax ::

FID ni varovalka.
Kot je mirator že razložil, če nisi deležen števca s tarifnim odklopnikom za kako uro lahko tudi malce preobremeniš, pa bo varovalka preživela.
S timerji se da kolobarit, radiatorji pa velikokrat tudi imajo 2 knofa, izbira moči (50/100 ali 33/66/100%) in nastavitev temperature.
Tudi kak novejši bojler ima 2 suha grelca, vsak po 1kW, pa enega odklopiš...
Ampak brez nič ni nič, bo treba pljunit v roke in kaj naredit, ali pa vsaj pljunit v prste s katerimi se vleče bankovce iz denarnice.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Gagatronix ::

MadMax je izjavil:

Berem in kar ne verjamem, kake kozle eni streljajo...
Novembra in decembra sem s 4kW elektrogrelci hišo kuhal na 23 stopinj, pa še toplo vodo za 4 stanovalce grel zraven.
Še zdaj ko so temp. -9 do +3 je 6kW več kot dovolj.
Eni bi pa 7kW za manjše stanovanje? V Sibiriji, ali "v točki slovenskih zmrzlinskih rekordov"?
In nenazadnje, kdo bo plačal 800eur mesečno za štrom, če mu še švoh stotaka za akumulator od avta ne znese?


Fakin razvajeno govedo, sredi zime 23 stopinj ? Kaj, a mas studente v bajti ?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

MadMax ::

Gagatronix je izjavil:

Fakin razvajeno govedo, sredi zime 23 stopinj ? Kaj, a mas studente v bajti ?

Ko mi boš ti račune plačeval se spet oglasi. Do takrat pa bodi tiho in se grej s foušarijo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Gagatronix ::

Tebi dam kvecjemu samar v ksiht. Ti se pa grej na 23 stopinjah sredi fakin februarja. Saj sam placas. Fakin gamat razvajena.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

DamijanD ::

MM če si prebral vse:
- potem vidiš, da OP že ima te naprave in je vprašanje če/kako jih lahko priključi glede na omejitve, ki jih ima
- in lahko tudi vidiš, da so že nekateri pred tabo rekli, da ima preveč ogrevalne moči oz. da je ne rabi toliko.

joze67 ::

MadMax je izjavil:

Berem in kar ne verjamem, kake kozle eni streljajo...
Novembra in decembra sem s 4kW elektrogrelci hišo kuhal na 23 stopinj, pa še toplo vodo za 4 stanovalce grel zraven.
Še zdaj ko so temp. -9 do +3 je 6kW več kot dovolj.
Eni bi pa 7kW za manjše stanovanje? V Sibiriji, ali "v točki slovenskih zmrzlinskih rekordov"?
In nenazadnje, kdo bo plačal 800eur mesečno za štrom, če mu še švoh stotaka za akumulator od avta ne znese?

Se ne spoznam na električne grelce, sem pa prepričan (na podlagi izkušenj), da izolacija, ali odsotnost le te, naredi veliko razliko. Ker težko segreješ stene, pa da se ne ohladijo nazaj.

phnj90 ::

Kaj je narobe z ogrevanjem stanovanja na 23C sredi zime, da bi se kar pretepali z udarci v obraz? Moški navadno ne rabimo toliko, dojenčkom in ženskam, kar poznam jaz, zagotovo ni prevroče, prej hladno. Normalno, da se pričakuje sorazmerno skrbno gospodarjenje z ogrevanjem, izolacija, toplotna črpalka, tudi (slo-tech.com forumsko menda prezirana, ker gre za kurčenje ali kaj, nisem dobro razumel) sončna elektrarna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

starfotr ::

Poznamo mi take.

Pozimi je 23 stopinj Celzija povsem premalo za normalno življenje. In morajo bit tropi.

Medtem ko poleti mora klima shladit na 20 stopinj Celzija ali manj.

phnj90 ::

Ja, če plačuješ stroške ogrevanja (in od sedaj naprej v temi, izgleda, hlajenja) sam, ker imaš viške denarja ali pa si samo racionalen investitor, ki mu je državni elektro odobril predimenzioranje sončne elektrarne, prav veliko prostora za očitke in pretepe ni; še posebej, če imajo male otroke ali zmrzljive ženske. Meniš, da ne in bi morala država še dodatno intervenirati? Ali pa bi bil mogoče boljši oseben obisk in udarec v glavo na vratih, brez da sploh podrobno poznaš situacijo? Forum marsikaj prenese, to pa drži, dokler Bluefish ne zaklene teme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

MadMax ::

Šolski primer, kaj dela zavist iz ljudi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

To delajo navadno tam, kjer ne dobijo računa za preseravanje. Na primer v službi, v hotelu itd.

phnj90 ::

starfotr je izjavil:

To delajo navadno tam, kjer ne dobijo računa za preseravanje. Na primer v službi, v hotelu itd.

Tudi doma, če imaš izolirano hišo, toplotno črpalko, sončno elektrarno.

MadMax ::

DD,
če si ti prebral moje, si lahko zasledil, da nisem pisal o nabavi novih, temveč pregledu/predelavi/uporabi preklopnikov za obstoječe, da ne bi presegel priključne moči.
Kot drugo pa sem podal primer za hišo iz bivše juge , kjer se ogreva 3-kratno površino OPovega stanovanja. Pa je hiša bolj kot ne originalna, le na cimpru dodatnih 10cm, pa okna ki tesnijo. Skratka, nič novega stiroporja za fasado ali plastike za okna.

joze67,
delno drži, če ogrevaš kampanjsko. Ali če je stavba res na kaki hudi lokaciji (nadpovprečno nizke temp., konstanten veter ob tem, ...).
Ako pa ogrevaš 24/7 pa običajno za vzdrževanje ne rabiš nikoli prav velike moči. Res pa traja nekaj časa (lahko tudi teden in več), da z neko minimalno močjo prideš na željeno.

starfotr,
zanimivo kako se delaš da "me poznaš", a hkrati pojma nimaš... Samo mimogrede, poleti redko hladim pod 25, nikoli pod 24.
Zdaj pa sedi v kot in si z nasilnežem gagatronixom ližita rane, ki vama jih povzroča fovšija.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

Mene nič ne moti tvoje obnašanje. Ampak v svojem življenju sem srečal že ogromno ljudi, ki si v službi nažogajo gretje/hlajenje.

Pri njih doma je pa pozimi ledenica. Ker so preveč škrti za metanje denarja v ogrevanje.

Saj netmeteringarji si tudi nažigajo ogrevanje dvorišča, da ni treba kidat. Pa je kao neka energijska kriza ipd.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3866570474 (940) sbawe64
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141718 (12360) zamotsloteh
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960479 (29928) konspirator
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382156435 (123259) Zvezdica27
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749987 (36611) Duhec

Več podobnih tem