» »

Katera klima

Katera klima

««
122 / 122
»
»»

pedalo ::

Mislim da je stena min 30 cm.

NejcSSD ::

Kaj pol kompliciraš, jaz imam vgradni kotliček na 18cm od 25 nosilni steni. Nobene panike ni
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

pedalo ::

Ok. Hvala za mnenja.

Opkow ::

pedalo je izjavil:

Planiram namestiti klimo v stanovanje. Da bi bil zrak optimalno razporejen, bi moral namestiti notranjo enoto na koncu dnevne sobe. Tako bi imel cca 5 m kabla na steni med enotama, kar pa estetsko ne bi bilo ok. Imate mogoče kak predlog? Razmišljam v smeri, da bi postavil knauf ob steni in bi šli kabli zadaj, če je to možno.

Samo kabel?
Ne pozabi, da do notranje enote, gredo poleg kabla, tudi bakrene cevi z izolacijo in odtok za kondenz. Vse skupaj cca 5 x 3 cm.

pedalo ::

Vem ja. Komplet instalacija od notranje do zunanje enote.

Malo gledam za klime. V ožji izbor sem dal sledeče:
Fujitsu 18KMTA 1500 eur z montažo
Mitsubishi MSZ-AY-50AVGKP 1900 eur z montažo
Gree Airy GWH18 1300 eur z montažo

Klima bo bolj kot ne samo za hlajenje. Je smiselno dati toliko več za Mitsubishi? Morda kako drugo klimo, nekako se nagibam na best price performance, cena ni toliko važna?

Arey ::

Kok mas pa velik prostor ki bi ga hladil? Modeli ki si jih omenil so precej mocni.

pedalo ::

90m2 v totalu.

APPluk ::

Kje dobiti najugodneje Mitsubishi klimo z mantažo na štajerskem koncu?
Za model MSZ-AY35VGKP/MUZ-AY35VG imam ponudbo okoli 1500€, kar se mi zdi kr drago je pa res, da je montaža na okoli 4 m in računajo postavitev odra, a imamo narejeno predištalacijo kar tudi nekaj odbije pri ceni.

worteleven ::

Imam še eno vprašanje glede vgradnje stropne klime v spuščeni strop. Če je nad spuščenim stropom položena parna zapora, ali je potrebno klimi izdelati "škatlo", da parna zapora ni prekinjena?

starfotr ::

NejcSSD je izjavil:

Kaj pol kompliciraš, jaz imam vgradni kotliček na 18cm od 25 nosilni steni. Nobene panike ni


Mogoče do prvega potresa ...

tony1 ::

Tukaj gre fotru dati prav, še posebej če gre za blok. Če se hoče kdo igrati z nosilnimi stenami, naj to počne v svoji bajti. Kjer bo sam kril tudi sanacijo.

energetik ::

worteleven je izjavil:

Imam še eno vprašanje glede vgradnje stropne klime v spuščeni strop. Če je nad spuščenim stropom položena parna zapora, ali je potrebno klimi izdelati "škatlo", da parna zapora ni prekinjena?
Jasno.

APPluk je izjavil:

Kje dobiti najugodneje Mitsubishi klimo z mantažo na štajerskem koncu?
Za model MSZ-AY35VGKP/MUZ-AY35VG imam ponudbo okoli 1500EUR, kar se mi zdi kr drago je pa res, da je montaža na okoli 4 m in računajo postavitev odra, a imamo narejeno predištalacijo kar tudi nekaj odbije pri ceni.
Lej, če res nimaš posebnega razloga za "firme", raje vzami pravega kitajce, kot so Gree, C&H, Sinclair... Lahko greš celo v Baubau po: https://www.bauhaus.si/ogrevanje-in-hla...
Imam občutek, da to vse dela ista ogromna kitajska firma in se potem gor dajejo različne nalepke.

To je vse enako dobro, vsi so na R32, vsi imajo wifi, avtomatske lopute in podoben COP. Morebitnega za odtenek višjga COP _nikoli_ ne boš niti približno nazaj prinesel ob višji ceni. Za tvoj denar dobiš skoraj 2x 3,5kW Gree z montažo.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Vanadium ::

@APPluk: Ko sem jaz kupoval klimo, sem tudi gledal Micke, Daikin ... Na koncu sem vzel C&H supreme za 790 € z montažo 2 leti nazaj in deluje čisto enako dobro kot pri kolegu, ki je montiral Micko za 1500 €. Nikoli pa ne bom z Micko v naslednjih, npr. 5 letih ali mogoče celo 10 letih (npr 3-4 mesece na leto obratuje), prinesel notri razlike v ceni 700 €, tako da je bila na koncu odločitev čisto logična. Jaz ti svetujem, samo da gledaš, da ima funkcijo, da ventilator deluje še nekaj minut po tem, ko se ugasne klima, tako da posuši notri uparjalnik in to je to (to je edina zadeva, ki jo pri svoji pogrešam in jo slabše serije C&H klime imajo tale moja oh in ah supreme pa tega nima, kar mi je fascinantno po svoje).

energetik ::

Moja Gree Fairy ima to funkcijo sušenja ventilatorja, ki pa ni uporabna, saj suši precej premalo časa, mislim da zgolj nekej 3-5min. V živo sem že gledal, koliko časa se sušijo hladilna rebra in je potrebnih najmanj 20min, da se to res posuši. Tako da jaz kljub temu dam na ventilator in timer izklop čez pol ure.
vires in numeris

easyrider3 ::

Jaz sem v nekaj letih sam opazil kako je to,če se klima takoj ugasne iz opcije hlajenja in prišel,do tega,da sedaj vsako leto 1.do 2-krat lepo klimo očistim z dezinfekcijsko peno pa se sploh ne obremenjujem kako se jo ustavlja.

OutOfTheBox ::

A "self clean" na klimah noben ne uporablja?

The auto-clean function will prevent the growth of harmful microorganisms by eliminating the moisture inside of the indoor unit. This function prevents rusting on the evaporator coil. Activate this function to provide cleaner and healthier air. Using auto-clean is purely dependent on the user and how often they use it.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

OutOfTheBox je izjavil:

A "self clean" na klimah noben ne uporablja?

The auto-clean function will prevent the growth of harmful microorganisms by eliminating the moisture inside of the indoor unit. This function prevents rusting on the evaporator coil. Activate this function to provide cleaner and healthier air. Using auto-clean is purely dependent on the user and how often they use it.
In kaj to naredi dejansko?

easyrider3 je izjavil:

Jaz sem v nekaj letih sam opazil kako je to,če se klima takoj ugasne iz opcije hlajenja in prišel,do tega,da sedaj vsako leto 1.do 2-krat lepo klimo očistim z dezinfekcijsko peno pa se sploh ne obremenjujem kako se jo ustavlja.
Pa veš, da če ti ugasneš direkt, so tam vlažna rebra na nekje +24°, polna spor/bakterij iz zraka. Pustiš to 1 dan in imaš gojišče. No, jaz vedno posušim do suhega in ni potrebe po čiščenju leta in leta.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

easyrider3 ::

Da se ti popolnoma osuši uparjalnik je potrebno kar nekaj časa mislim,da se ti tudi v pol ure ne osuši opolnoma tako,da zame je to totalno brez veze sploh ker moja Mitshubishi klima nima samo opcijo ventilator,da piha pa tudi,če zdvignem temperaturo potem dobim pa takoj dvig vlage kar je spet kontra kar si želim. Pri meni nekaj mesecev klima čisto normalno zdrži,deluje ne,da bi se začele razvijati kakšne bakterije,plesnoba......in meni ni noben problem uparjalnik očistiti na klimi in celo enkrat na leto komplet notranjo klimo očistim. Ne rabim nobenega serviserja vse lahko sam naredim in to veliko bolje saj sem videl kako so oni to delali.

OutOfTheBox ::

energetik je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

A "self clean" na klimah noben ne uporablja?

The auto-clean function will prevent the growth of harmful microorganisms by eliminating the moisture inside of the indoor unit. This function prevents rusting on the evaporator coil. Activate this function to provide cleaner and healthier air. Using auto-clean is purely dependent on the user and how often they use it.
In kaj to naredi dejansko?


Sprašuješ kako deluje? Ker sicer že piše kaj naredi :)

Ko vklopim to funkcijo našpona hladen zrak in nato obrne na topel oz že vroč zrak, in to periodično parkrat izmenja. Program traja cca 1 uro, lahk pa sklopiš že prej.

To sem sicer koristil samo enkrat, ko sem čutil da zrak ni več tako svež kot je bil, po čiščenju je blo ok tako da efekt je.

Verjetno je efekt na koncu isti, če vsakič po hlajenju pustiš nekaj časa vklopljen ventilator.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

pedalo je izjavil:

Štemanje ne pride v poštev, ker je nosilna stena.


Po tej logiki nobena nosilna stena že v projektu ne bi imela napeljav v sebi (ker napeljave terjajo štemanje)

pa vemo da še zdaleč ne drži

V-i-p ::

OutOfTheBox: tako je. Moja C&H ima to pod funkcijo X-FAN, ki po izklopu hlajenja laufa ventilator zunanje enote še nekaj časa.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

BorutK-73 ::

Verjetno si mislil ventilator notranje enote. Zunanja enota nima s tem nič.

V-i-p ::

Ajoj, kje mam glavo. Borut, notranja enota, kakopak :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

gregor ::

Zdravo

Sodelavka išče klimo za 40 m2, stanovaje v bloku.
Montirali bi jo sami.

Katere firme priporočate?
Kako se obnesejo Gree klime?

Hvala

LP

starfotr ::

Montirali bi jo sami.


:))

Katere firme priporočate?


Čim bolj poceni, če jo slučajno vržete po tleh.

energetik ::

gregor je izjavil:

Zdravo

Sodelavka išče klimo za 40 m2, stanovaje v bloku.
Montirali bi jo sami.

Katere firme priporočate?
Kako se obnesejo Gree klime?

Hvala

LP
Gree so super za svojo ceno. Gre za največjega proizvajalca klima naprav na svetu.

Sicer pa greš komot iskat tudi v Bauhaus njihovo Green Tech. Za samomontažo rabiš orodje za pertlanje in vakuumsko pumpo, ali to imate? Na Amazonu se oboje skupaj dobi za ~120€.
vires in numeris

gregor ::

Hvala za hiter odgovor. :D
Sporočim dalje.

Mislim, da ima sodelavka nekoga, ki ji bo to uredil.

LP

OutOfTheBox ::

Mislim, da ima sodelavka nekoga, ki ji bo to uredil.


Vse super in ok, sam če hočete da vam bodo upoštevali garancijo mora biti zadeva montirana s strani strokovnjaka / licenčnega delavca ki se s tem ukvarja. Ene trgovine pa izjemno komplicirajo že pri nakupu če ne vejo kdo bo montiral (merkator niti ne proda če ne ve kdo bo montiral) - moraš izpolnit dokumentacijo o podjetju ki montira (če tega ne opravijo njihovi).

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

gregor je izjavil:

Zdravo

Sodelavka išče klimo za 40 m2, stanovaje v bloku.
Montirali bi jo sami.

Katere firme priporočate?
Kako se obnesejo Gree klime?

Hvala

LP


Predvsem se ne pustite nategniti s preveliko močjo. Za tako kvadraturo bo dovolj najbolj švoh model vsakega proizvajalca.

easyrider3 ::

OutOfTheBox je izjavil:

Mislim, da ima sodelavka nekoga, ki ji bo to uredil.


Vse super in ok, sam če hočete da vam bodo upoštevali garancijo mora biti zadeva montirana s strani strokovnjaka / licenčnega delavca ki se s tem ukvarja. Ene trgovine pa izjemno komplicirajo že pri nakupu če ne vejo kdo bo montiral (merkator niti ne proda če ne ve kdo bo montiral) - moraš izpolnit dokumentacijo o podjetju ki montira (če tega ne opravijo njihovi).


Jaz sem kupil klimo v Mercatorju in nobeden ni niti omenil glede montaže tako,da sem jo sam zmontiral skoraj vse edino kolega mi je prišel zvakumirati.

V-i-p ::

Klima brez montaže mora biti, v skladu z 32. členom Uredbe o uporabi fluoriranih toplogrednih plinov in ozonu škodljivih snovi, zmontirana s strani pooblaščenega serviserja.

Ob nakupu morate izpolniti obrazec oz. izjavo v zvezi z nakupom izdelka.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

energetik ::

Ja, to je še ena blodnja EU birokracije, ki teži zaradi morebitnega izpusta pol kile R32 v najslabšem primeru, kar ustreza nekje 3000km vožnje z avtom...

Kolk folka bo pa šlo montirat samih, morda 100 letno v celi SLO? In koliko od njih bo spustili plin v luft, mogoce 10?
Skratka birokrati, ki se bojijo lastne sence.
vires in numeris

OutOfTheBox ::

easyrider3 je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Mislim, da ima sodelavka nekoga, ki ji bo to uredil.


Vse super in ok, sam če hočete da vam bodo upoštevali garancijo mora biti zadeva montirana s strani strokovnjaka / licenčnega delavca ki se s tem ukvarja. Ene trgovine pa izjemno komplicirajo že pri nakupu če ne vejo kdo bo montiral (merkator niti ne proda če ne ve kdo bo montiral) - moraš izpolnit dokumentacijo o podjetju ki montira (če tega ne opravijo njihovi).


Jaz sem kupil klimo v Mercatorju in nobeden ni niti omenil glede montaže tako,da sem jo sam zmontiral skoraj vse edino kolega mi je prišel zvakumirati.


So začel enforcat zadevo lani. Če si jo kupil par let nazaj še ni bilo problemov. Men je povedal da vse reklamacije ko so prišle nazaj (kao pokvarjene klime), so ble posledica nestrokovne montaže. Zato naj bi imeli to politiko. Ne vem pa zdej kolk to oni uveljavljajo.. povem sam kar mi je men prodajalec povedal (klime sicer nisem potem kupil v MC).

DamijanD ::

energetik je izjavil:

Ja, to je še ena blodnja EU birokracije, ki teži zaradi morebitnega izpusta pol kile R32 v najslabšem primeru, kar ustreza nekje 3000km vožnje z avtom...

Kolk folka bo pa šlo montirat samih, morda 100 letno v celi SLO? In koliko od njih bo spustili plin v luft, mogoce 10?
Skratka birokrati, ki se bojijo lastne sence.

Možno pa je, da bi bilo brez te uredbe polno nekih fušarjev, ki bi manj pazili na vse skupaj in bi bila ta številka na koncu večja...

starfotr ::

energetik je izjavil:

Ja, to je še ena blodnja EU birokracije, ki teži zaradi morebitnega izpusta pol kile R32 v najslabšem primeru, kar ustreza nekje 3000km vožnje z avtom...

Kolk folka bo pa šlo montirat samih, morda 100 letno v celi SLO? In koliko od njih bo spustili plin v luft, mogoce 10?
Skratka birokrati, ki se bojijo lastne sence.


Če še ne veš, je treba kot podjetje - če imaš npr. toplotno črpalko poročat na Arso glede plina. Postopke pa vodi in opravlja samo pooblaščena oseba.

https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

easyrider3 ::

Klimo sem kupil lansko leto spomladi ali morda eno leto še nazaj v mercatorju v akciji Vivax in nobeden ni zahteval popolnoma nič razen denarja. Sedaj,če grem klimo kupiti mislim,da mi tudi nobeden ne bo težil z nekimi montažami saj še vedno se klime prodajajo brez montaže sploh,če grem kupovati preko spleta saj imaš izbiro kaj hočeš ponekod celo nimaš izbire za montažo.

predi ::

Gre za uredbo 517/14. 11 člen/5.

energetik ::

DamijanD je izjavil:

energetik je izjavil:

Ja, to je še ena blodnja EU birokracije, ki teži zaradi morebitnega izpusta pol kile R32 v najslabšem primeru, kar ustreza nekje 3000km vožnje z avtom...

Kolk folka bo pa šlo montirat samih, morda 100 letno v celi SLO? In koliko od njih bo spustili plin v luft, mogoce 10?
Skratka birokrati, ki se bojijo lastne sence.

Možno pa je, da bi bilo brez te uredbe polno nekih fušarjev, ki bi manj pazili na vse skupaj in bi bila ta številka na koncu večja...
Se hecaš? Fušarjev je že zdaj z uredbo večina. Veliko jih niti ne vakumira sistema. Bi že trg povedal svoje - kdo pa bi plačeval take fušarje, ki bi najprej izpustili plin v zrak in potem še dodatno zaračunali novo polnitev?
Sicer pa - seznam pooblaščencev je javen, ob nakupu pač vneseš podatke od random monterja. Noben te ne more potem prisiliti, da ga v resnici pokličeš za montažo.

easyrider3 je izjavil:

Klimo sem kupil lansko leto spomladi ali morda eno leto še nazaj v mercatorju v akciji Vivax in nobeden ni zahteval popolnoma nič razen denarja. Sedaj,če grem klimo kupiti mislim,da mi tudi nobeden ne bo težil z nekimi montažami saj še vedno se klime prodajajo brez montaže sploh,če grem kupovati preko spleta saj imaš izbiro kaj hočeš ponekod celo nimaš izbire za montažo.
Tudi v Bauhausu imajo na kupe split klim, ki jih naložiš na voziček in pelješ na samopostrežno blagajno, pa je to to.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

OutOfTheBox ::

Noben te ne more potem prisiliti, da ga v resnici pokličeš za montažo.


Drži, dokler se klima ne pokvari in trgovina / servis zahteva račun od monterja.

energetik ::

V takem primeru grem po novo v Baubau, kaj pa je tistih 400EUR. Če samo montaža stane 300EUR+.
Vakuum pumpo in orodje za pertlanje pa sem si itak že ubodel.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

OutOfTheBox ::

Tvoj primer je potem smiselen, drži.. sploh če si DYI tip in si to že delal.

easyrider3 ::

Jaz sem za Vivax klimo v akciji dal izpod 300 Eur in potem kolegu za vakumiranje 30-40 Eur in to je vse . Kak klima servis ko so mi prasci preko Harvey Normana prišli montirati in nič vakumirali a še omenil sem,da je potrebno a oni ti odgovorijo ne ni potrebno ker samo malo ne zategneš do konca cev,da plin ven porine in nato zategneš do konca in je dobro. Evo take serviserje imamo in to lahko javno povem kateri so bili Klimaj servis iz Novega mesta.

OutOfTheBox ::

Drgač sem tud jaz lani kupil Vivax klimo in monter tud ni vakumiral, povedal je isto kot tebi :) (druga firma)

Ima 5 let garancije, ima da dela teh 5 let ku nova ;((

Zgodovina sprememb…

energetik ::

OutOfTheBox je izjavil:

Tvoj primer je potem smiselen, drži.. sploh če si DYI tip in si to že delal.

Ja, to mi je hobi. Če pomislim, vakuum pumpa in manometri so me prišli skupaj 100€. Glede na to, da sem že parkrat porihtal klimo v avtu, se mi je to že 2x povrnilo...

Še izpit za pline nardim, pa grem lohk montirat klime in služit :D
vires in numeris

VelkBla ::

Preletel sem to temo in sem pri določenih zadevah rahlo "pijan", ampak ok vseeno. Zgleda bo treba klimo menjati, čeprav bi to rajši storil drugo leto zaradi drugih zadev.
Vzel bi 3.5 kW ali 5 kW. Primarna funkcija hlajenje, občasno ogrevanje (zaenkrat). Stara klima je samo hladila, zato ne vem ali po potreben kakšen dodaten poseg pri montaži nove klime. Ogledano imam Gree (Airy, Fairy, mogoče Amber Nordic) in Daikin (Perfera, Comfora).

Ali pri obeh znamkah obstaja možnost regulacije pihanja oz. da ni "prepiha" (nekako kot "no-wind" pri Samsungu)? Imajo vsi novejši modeli grelni kabel? Ali so samočistilne in samosušilne funkcije priročne (klima ne bo ravno delovala 24/7)? Tiho delovane in kakovostni deli. Na kaj treba biti še pazljiv.

Gledal sem zastopnike/uvoznike. Za Daikin sem našel, za Gree ne. Na netu nekateri prodajajo recimo Gree klime z montažo dosti ceneje kot nekatera podjetja, pa sploh niso monterji za klime. Kje je catch? Samo posrednik in izbere monterja iz seznama oz. ima zun. izvajalca/pogodbenika?

Hvala
««
122 / 122
»
»»