» »

Dopust - Gruzija

Dopust - Gruzija

Hammer123 ::

Zdravo,

septembra grem z družino (otroka 5 in 2) v Gruzijo za slabe tri tedne. V planu imamo najeti avto s 4x4, za celoten dopust.
Po EU smo preleteli in prevozili že kar nekaj (do Portugalske, Danske, Balkan,...), tako da so otroci že navajeni letala in avta.

Imate kakšna praktična priporočila, na kaj je fino biti pozoren tam?

kloko ::

A misliš da je pametno vlačiti otroke na dopust v državo, kjer se intenzivno mlatijo protivladni protestniki in policija že kar nekaj časa? Mogoče za vsak slučaj pripraviš kakšen rezervni scenarij...

velikBrokoli ::

Pozoren bodi na Putina, da ne bo usput še tam kakšne specialne vojaške operacije izvedel.

Hammer123 ::

Hja, to je res. Karte sem sicer nabavil že pred tremi meseci, tako da glede tega sedaj nimam kaj :)

nejcek74 ::

Gruzija je kul, kot neka ne-zafrustrirana Srbija brez idiotskega nacionalizma in brez idiotskih nacionalistov. Ja, z demokracijo imajo še kar probleme, ampak vsaj v Tbilisiju fajtajo in so kulturno in intelektualno bolj evropski kot večina balkana.
Hrana je težka, vozijo kot idioti, vino dobro, v Tbilisiju pejt v staro kopel v centru mesta, celo mesto je čudovita mešanica. Potem Batumi na obali, mesto ki je zraslo na izvozu nafte v 19. stoletju, miniatutni Pariz. Še zdaj imaš prikupni stari del in pa bizarno novo letovišče. Cel kup starodavnih cerkevih središč, poišči si nek vodič in pa ne pozabi na cerkev sv. trojice Gergeti, tja te z jeepi zapeljejo iz Stepantsminda v bližini mejnega prehoda z Rusijo.
V treh tednih boš videl kar dosti, Gruzija je mala, lahko greš še malo v hribe. Po mojem ne bo hudega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

chucki ::

Zelo neodgovorno od očeta, da vlači pamže v krizna žarišča.
AMD Ryzen 5 5600/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 32gb/1TB SSD
Gigabyte RTX 3060 Ti /SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + ASUS TUF A17 with RTX 3070 Ti

Hammer123 ::

Fantje, calma. Še smo tu, vseeno hvala za skrb. Konec februarja smo bili v Bruslju, kjer je bil tudi "kaos", pa ga v resnici ni bilo.
Do septembra bo preteklo še nekaj vode, bomo videli v katero smer se bo razpletlo.

buttcrack ::

ene je še doma v temi v kevdru strah svoje sence :(

Magic1 ::

buttcrack je izjavil:

ene je še doma v temi v kevdru strah svoje sence :(

Otroci imajo ful besede, kam jih bodo starci peljali. Mogoče vprašanje za socialno. Enih debilov tudi ni strah hitrosti(ali sence) in se z otroci furajo 200km./h po avtocesti. Kaj ima smisel furat dvoletnega otroka (ali kateregakoli) kamorkoli, kjer je znatneje povišan rizik?
Magic

Legon ::

Torej kamorkoli izven hiše? Pa še to samo, če je vse pohištvo zavito bubble wrap.

Gruzija je daleč od kakršnegakoli kriznega žarišča. Z izjemo Južne Osetije in Abhazije ni potovanje po Gruziji nič bolj nevarno (da ne rečem manj) kot pa po evropskih državah. Ljudje so po veliki večini izjemno prijazni, stopnja kriminala je nizka, cene so znosne. Kar je treba imet v tem trenutku v mislih, so protesti, ki pa kljub medijskem pompu niso tako veliki in vseobsežni. Se spomnim Teherana 2022, ko bi po poročanju naših medijev mislil, da je pol države na ulicah, pa si moral z zemljevidom iskat proteste. Pač drži se stran od množice ljudi in spremljaj v medijih kje so napovedani protesti. Predvsem pa potuješ čez 4 mesece in nima smisla filozofirat o tem kaj bo s protesti čez 4 mesece. Je pa treba imet v glavi, da ja, situacija se lahko poslabša in v takem primeru pač ne greš, letalske karte gor ali dol.

Tako kot vsako potovanje moraš razmišljat z glavo in ni kakršnih problemov.

Glede na to da boste z avtom pa je dobro imet v glavi, da prometna varnost tam ni ravno prioriteta, tako da vsekakor je na mestu defenzivna vožnja. Pa težit rent a carju da vam zagotovi otroške sedeže, ker je to tam daleč od standarda. Je pa promet z izjemo centra Tbilisa znosen (za ta konec sveta), traja pa kak dan, da se privadiš.

Z otroci je v tretjih državah vedno treba imet dobro urejeno zdravstveno zavarovanje, ker se nočeš zanašat na javno zdravstvo.

celje ::

tamkajsnji legoland je top shit. tudi njihov gardaland pa le obiscite. otroci bodo navduseni

buttcrack ::

bravo @legon in @celje

tako se piše, ne pa nekaj filozofirat o socialnih ipd ker je nekdo nekaj prebral in potem kar posplošil za cel svet.

pač boga boječi ljudje se držite rodne grude ali max istre, pa že tam so grdi grdi hrvati ane

WizzardOfOZ ::

To si malo poglej:


Res lepa država. Odlično vino in njihov konjak. V mestih malo pazi na denarnico, da ti je kdo ne izmakne. Po vaseh kraj skoraj ni in še vedo imajo vsi vrata odklenjena, če ne celo odprta.

S 4x4 avtom je to odličen roadtrip in doživetje. Podobno kot da bi šel tam okoli 1987 skozi jugo. Povsod so te sprejeli, povsod si bil dobrodošel, enako je pa tukaj.

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

miha98 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

To si malo poglej:


Res lepa država. Odlično vino in njihov konjak. V mestih malo pazi na denarnico, da ti je kdo ne izmakne. Po vaseh kraj skoraj ni in še vedo imajo vsi vrata odklenjena, če ne celo odprta.

S 4x4 avtom je to odličen roadtrip in doživetje. Podobno kot da bi šel tam okoli 1987 skozi jugo. Povsod so te sprejeli, povsod si bil dobrodošel, enako je pa tukaj.



Kako pa je danes? Če bi šel skozi jugo? Je kej drugače kot leta 87??? :0

WizzardOfOZ ::

Je, dost se je spremenilo. Boš moral probat.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Akira1 ::

Jaz se EX-YU držav izogibam, ker vsi pričakujejo da bom govorila srbohrvaško. In ko začneš angleško te gledajo ko teleta, pa ne da ne bi znali ampak te imajo za nekega preseratorja.

Hrvaščina/srbščina/... mi je popolnoma, čisto tuje.
Lahko pa se gremo po slovensko, angleško, špansko in malo francosko.

Ales ::

Akira1 je izjavil:

Jaz se EX-YU držav izogibam, ker vsi pričakujejo da bom govorila srbohrvaško. In ko začneš angleško te gledajo ko teleta, pa ne da ne bi znali ampak te imajo za nekega preseratorja.

Hrvaščina/srbščina/... mi je popolnoma, čisto tuje.
Lahko pa se gremo po slovensko, angleško, špansko in malo francosko.

Gruzija je zate, v pravi temi si, kar pogumno.

Akira1 ::

Ja se opravičujem, ni ravno povezano s temo. Samo podala sem svojo misel ko je bilo ravno o jugi.

Kar pa se Gruzije tiče, pa res morda kdaj.
Tole mi je kar vsšečen opis

nejcek74 je izjavil:

Gruzija je kul, kot neka ne-zafrustrirana Srbija brez idiotskega nacionalizma in brez idiotskih nacionalistov. Ja, z demokracijo imajo še kar probleme, ampak vsaj v Tbilisiju fajtajo in so kulturno in intelektualno bolj evropski kot večina balkana.
Hrana je težka, vozijo kot idioti, vino dobro, v Tbilisiju pejt v staro kopel v centru mesta, celo mesto je čudovita mešanica. Potem Batumi na obali, mesto ki je zraslo na izvozu nafte v 19. stoletju, miniatutni Pariz. Še zdaj imaš prikupni stari del in pa bizarno novo letovišče. Cel kup starodavnih cerkevih središč, poišči si nek vodič in pa ne pozabi na cerkev sv. trojice Gergeti, tja te z jeepi zapeljejo iz Stepantsminda v bližini mejnega prehoda z Rusijo.
V treh tednih boš videl kar dosti, Gruzija je mala, lahko greš še malo v hribe. Po mojem ne bo hudega.

GregiB ::

Na temo... OPju predlagam, da se dobro zavaruje, saj potuje izven EU, pa to verjetno že ve. Tudi pri rentakarju naj bo pozoren za kakšno zavarovanje gre, da ne bo lastna udeležba par jurjev...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

malossi2 ::

Jaz sem bil v Gruziji l. 2019 s punco in še ne 3 letnim otrokom. 14 dni, po celi državi z najetim 4x4. Izkušnja je vrhunska! Prijazni ljudje, noro lepa narava, pa na cesti vozijo tako kot se zagre, ne vidiš človeka s telefonom za volanom. Edino na krave je potrebno paziti, ker se lahko znajdejo kjerkoli na cesti :) Uglavnem kar se varnosti tiče te sploh nima kaj skrbeti, je biistveno bolj nevarna kaka Italija npr. Teh tu, ki niso šli dlje od evropske unije ali hrvaške ne poslušaj. Definitivino si morate ogledati Svaneti... oz toliko zadev je, da ti tule ne morem napisat. Če želiš, mi piši v zs pa se tam zmeniva. A pristanete v Kutaisiju ali Tbilisi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: malossi2 ()

Colt1911 ::

Ah Gruzija, dežela Vilijev!
Tudi Jekleni, najbolj zlobni "Rus" vseh časov je bil Vili.:))

feryz ::

Akira1 je izjavil:

Ja se opravičujem, ni ravno povezano s temo. Samo podala sem svojo misel ko je bilo ravno o jugi.
Podala mnenje? Če izvzamemo Makedonce in Kosovarje, moraš biti totalen idiot, da jih ne razumeš in oni ne razumejo tebe.
Gre za jezike, ki so si nekje 70 - 80 procentov podobni, če ne isti.
Neverjetno da kdo tega ne razume.

Nikonja ::

Sej to je tudi meni totalen brainfuck da greš z Hrvati/Srbi/Bosanci po angleško govorit, potem se sprašuješ zkj te gledajo kot idiota???

miha98 ::

Pač nepoznavanje jezika pa raje v tem kar znaš dobro... Torej kaj se je spremenilo, kaj je drugače kot leta 87 v jugi? Jezik ne očitno...

Hammer123 ::

Hvala vsem za info. Se zavedam da je mnogo zadev za pogledati in sprobati.
Glede zavarovanja verjetno ni panike, ker imamo družinski max Coris paket.

Malce sem se že začel učiti rusko - predvidevam da bo tako v odročnih vaseh lažje komunicirati.

kow ::

Trenutno definitivno ni cas za obisk vecjih gruzijskih mest. Vlaciti druzino s sabo je ZELO neodgovorno. September je sicer se dalec, ampak sam bi pozorno spremljal situacijo.

V casu revolucije se clovek seveda lahko povsem varno giblje na obmocjih kjer se ne zbirajo ljudje. Ampak se enkrat, vzemi resno trenutno stanje - drzava je politicno nestabilna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bciciban ::

feryz je izjavil:

Akira1 je izjavil:

Ja se opravičujem, ni ravno povezano s temo. Samo podala sem svojo misel ko je bilo ravno o jugi.
Podala mnenje? Če izvzamemo Makedonce in Kosovarje, moraš biti totalen idiot, da jih ne razumeš in oni ne razumejo tebe.
Gre za jezike, ki so si nekje 70 - 80 procentov podobni, če ne isti.
Neverjetno da kdo tega ne razume.


Kurac je podobno.

Podobno je tebi, ki si mel srbohrvaščino v šoli.
Pa si gledal hrvaške programe.
Pa si hodil od malih nog na hrvaško morje.

Nam ki nismo nič od tega, je srbsko/hrvaško glih za mišjo dlako manj tuje kot angleščina ali nemščina.

Zdej si takega bedaka iz sebe naredil, da se ti lahko samo smejimo.

sbawe64 ::

Srbohrvaščino nihče ne govori.
Slovenci znajo bolj hrvaško kot srbsko, pač mejna država.
Srbščina je čisto nekaj drugega kot hrvaščina, druge besede, naglas, smisel za humor.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

jest10 ::

bciciban je izjavil:

feryz je izjavil:

Akira1 je izjavil:

Ja se opravičujem, ni ravno povezano s temo. Samo podala sem svojo misel ko je bilo ravno o jugi.
Podala mnenje? Če izvzamemo Makedonce in Kosovarje, moraš biti totalen idiot, da jih ne razumeš in oni ne razumejo tebe.
Gre za jezike, ki so si nekje 70 - 80 procentov podobni, če ne isti.
Neverjetno da kdo tega ne razume.


Kurac je podobno.

Podobno je tebi, ki si mel srbohrvaščino v šoli.
Pa si gledal hrvaške programe.
Pa si hodil od malih nog na hrvaško morje.

Nam ki nismo nič od tega, je srbsko/hrvaško glih za mišjo dlako manj tuje kot angleščina ali nemščina.

Zdej si takega bedaka iz sebe naredil, da se ti lahko samo smejimo.


Nimaš se kaj smejati. To o okoli 70% ujemanju besedišča prav lepo drži. V povprečju večina ljudi nima težav z osnovno komunikacijo.

Zdej koliko ti osebno razumeš, je pa tudi dosti odvisno od tega, koliko si talent za jezike in koliko se potrudiš.


Edit

Kar je na tej sliki manj od 20-25, je večini razumljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

bciciban ::

No kar na plano z primeri, nekaj običajnih stavkov pa da vidimo.

Tole z 70% ujemanja je zagotovo potegnjeno iz riti. To je ravno tako, kot da bi jaz trdil da je nemščina 70% razumljiva ker mamo nekaj nemških popačenk v slovenščini.

St235 ::

Še na slovenščini kaj narediš, pa si zmagal.

nejc_nejc ::

Slovenci znajo bolj hrvaško kot srbsko, pač mejna država
.
Kje si pa ti to nasel?

Cisto verjamem, da mladinci ne rszumejo jugo jezkov, jih mam doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetovno prvenstvo v košarki 2023 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Šport
82243894 (14677) 2dark
»

potovanje - Iran (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
647299 (4392) Pika na i
»

V katerih drzavah lahko komot prezivim z ca. 350 eur/mes? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22034804 (21052) perci
»

War: Gruzija vs Rusija (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68135955 (22530) jype

Več podobnih tem