» »

Kako se znebit rjavo-oranžnih polžev?

Kako se znebit rjavo-oranžnih polžev?

«
1
2

HotBurek ::

Dobro jutro.

Evo, sedajel sem naredil obhod, dobre pol ure, in našpikal ~100 rjavo-oranžnih polžev. Prejšnič podobno po nekje ~50 v pol ure.

Kako se znebit tega hudiča?

Pod apendiks A pa bi dal: če ste opazili, kako malo (skoaj nič?) je letos čmrljev in čebel?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

DamijanD ::

delaj obhod redno zjutraj in zvečer, odstrani vse kar jim nudi vlažno (senčno) zatočišče...
Če ima pa kdo kakšen čarobni način, se pa priporočam

pegasus ::

Race.

Utk ::

V zemljo vstavi lončke s pivo. Drugi dan si najdi veliko vedro, da jih boš lahk odnesel z vrta.

chucki ::

Mačeto pa sekat, druga ni.
AMD Ryzen 5 5600/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 32gb/1TB SSD
Gigabyte RTX 3060 Ti /SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + ASUS TUF A17 with RTX 3070 Ti

WhiteAngel ::

Verjetno je lažje narediti visoko gredo z zavihanim robom kot pobijat polže.

sbawe64 ::

chucki je izjavil:

Mačeto pa sekat, druga ni.

Ne pomaga, jedo vse, tudi med sabo.

Hotburek
Kako se znebit tega hudiča?

Ko se enkrat naselijo v zemljo, zelo težko, saj nimajo naravnih sovražnikov.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

dreta ::

Rocno ali s strupom prakticno nemogoce. Race tekacice jih baje spucajo v roku 2 let. Soseda jih pobira vsako jutro ze 20 let pa ni ucinka.

DamijanD ::

veliko pomaga tudi robotska kosilnica - seveda ne za tiste, ki jih že imaš na/v vrtu.

FireSnake ::

dreta je izjavil:

Rocno ali s strupom prakticno nemogoce. Race tekacice jih baje spucajo v roku 2 let. Soseda jih pobira vsako jutro ze 20 let pa ni ucinka.


Kolega ima te race. V radiusu 50m od hiše ni nobenega. Race razturajo! Pa še jajce nosijo.

Verjemi, da učinek je, če ne bi, bi bilo še huje.

Mi zatiramo s strupom za polže.
S tem, da pregledam teren in one s hišico ročno poberem in nesem daleč stran od strupa. Ti, s hišico, jedo ličinke rdečih, sem nekje slišal.

Da se tudi pleh spigati na način, da polži ne morejo mimo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

starfotr ::

Indijske race tekačice so najboljši možen ukrep.

Treba je edino pazit, da se ne nažrejo preveč polžev, ker potem poginejo. To bi žrle kar v nedogled.

mgermo ::

Smo imel tekačice. Nobenega polža. Problem je, ker kadarkoli pade dež in je kakšna luža bojo iz tistega mesta naredili najprej luknjo, jo razširili in uničili travo. Sedaj nimamo več tekačic in imamo spet polže.

Invictus ::

Posoliš... Ziher uničiš...

Drugače moraš pa najti vir, ponavadi tam, kjer je neko gosto rastje in je dovolj vlažno, ob ograji, ali kupi bioloških odpadkov.

Skratka, nekaj kar gnije in daje toploto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

djabi ::

Mi smo naredili "orodje" za pikanje teh rjavo-oranžnih polžev. To izgleda tako, da je na enem koncu ročaj od starega dežnika, drugače pa je vse skupaj ena debelejša kromirana žica. Višina skupaj z ročajem je cca. 70 cm.

Ko polže prepičiš, naenkrat jih gre gor vsaj 20 komadov pustiš na soncu, da se posušijo in je to to. Je pa treba narediti obhod zgodaj zjutraj, lahko pa tudi preden se v celoti stemni. Če pa se komu da, lahko dela tudi zvečer s pomočjo svetilke.

Eduardo ::

Pri nas jih ni več odkar je robotska kosilnica. Drugače sigurno pomaga bakrena ovira.

sbawe64 ::

Eduardo je izjavil:

Pri nas jih ni več odkar je robotska kosilnica. Drugače sigurno pomaga bakrena ovira.

Jo imaš v pogonu 24/7 ?
2020 is new 1984
Corona World order

c3p0 ::

HotBurek je izjavil:


Pod apendiks A pa bi dal: če ste opazili, kako malo (skoaj nič?) je letos čmrljev in čebel?


Nismo, je dosti čebel, tu in tam tudi kak čmrlj. Mogoče preveč kosiš.

IL_DIAVOLO ::

djabi je izjavil:

Mi smo naredili "orodje" za pikanje teh rjavo-oranžnih polžev. To izgleda tako, da je na enem koncu ročaj od starega dežnika, drugače pa je vse skupaj ena debelejša kromirana žica. Višina skupaj z ročajem je cca. 70 cm.

Ko polže prepičiš, naenkrat jih gre gor vsaj 20 komadov pustiš na soncu, da se posušijo in je to to. Je pa treba narediti obhod zgodaj zjutraj, lahko pa tudi preden se v celoti stemni. Če pa se komu da, lahko dela tudi zvečer s pomočjo svetilke.


Orodje? Kaj kos drota ni dovolj simpl?
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Netrunner ::

Po mojih izkušnjah se jih lahko najbolje znebiš z elektriko. Narediti moraš mejo z dvema žicama ki tečeta vzporedno, katere priklopiš na baterijo. Ko polž prečka prvo in se dotakne druge ka malo strese in se takoj obrne.

Izvedba je odvisna od primera do primera. Najlažje je to izvesti če imaš visoke grede. Jaz sem dal okoli roba terase in okoli roba visokih gred in polžev ni več.

Kolega je okoli vrta položil eno letvico na travo in napeljal žice po njej in zadeva deluje, ne 100% ker vedno se še kje kakšen pojavi vendar je precej zmanjšal obiskov na vrtu.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

nejc_nejc ::

Eduardo je izjavil:

Pri nas jih ni več odkar je robotska kosilnica. Drugače sigurno pomaga bakrena ovira.

Mam baker okoli gred na gredah in to ni to.

FireSnake ::

Baker moraš spolirati. Čez oksidiranega gredo.

Kot sem omenil: pleh se da spigati na način, da ne morejo mimo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kayzon ::

+Race 8-) Ce je mozno dve racki,da eni ne bo dolgčas polze amat :))

scythe ::

Race so odlična stvar, 6 komadov že par let čisti 1500m2, pri sosedu pa kar mrgolijo polži :))
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

neutronium ::

Edina zaščita je fizična zaščita celotne parcele s pocinkano pločevino, ki je dvakrat zarobljena navzven in navzdol. Istočasno je treba uničit vse polže, ki so ostali znotraj. Ali ročno ali s tekačicami ali kemično. Ta pločevina ni poceni, je pa enkratna investicija, ni menjave baterij, ni skrbi za živali, ni kemije... Bakrene ovire večinoma ne pomagajo. Po enih trditvah morajo biti široke vsaj 5 cm, da delujejo. Sicer pa ni toksičen za polže baker v kovinskem stanju ampak njegovi ioni. Kjer je zrak prečist bo oksidacija prenizka. Najverjetneje je to razlog za tako različne rezultate z bakrom.

denabiker ::

Baje že z 9V baterijo funkcionira, improvizirat nekak, idej je polno...


A race res 100% spucajo? Če so večina skriti čez dan, ponoči prilezejo, ko ni sonca...

Racam ne smete pozabit vodo, vedno rabijo vodo na voljo

sbawe64 ::

Kayzon je izjavil:

+Race 8-) Ce je mozno dve racki,da eni ne bo dolgčas polze amat :))

Pri enem sosedu so nabavili 3 tekačice, po cca dobrem mesecu so odpujsale nekam drugam.
2020 is new 1984
Corona World order

redtech ::

Kupček ovsa pa pokrij z leseno desko, zjutraj imaš vse na kupu 8-)

djabi ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Orodje? Kaj kos drota ni dovolj simpl?


Je, ampak mi smo rešili na malo bolj fensi način. Saj veš, dandanes je pomembna tudi oblika.

Oberyn ::

Race so hujša nadloga od polžev. Raje imam polže kot hrup, ki ga zganjajo race in škodo, ki jo naredijo na zelenjavi in na debelo posrano trato, verando in vse, kamor zaidejo. Raca je za v pečico, ne za na trato, to je moj osnovni pogled na svet.
Jaz jih drugače izkoreninim s fizično odstranitvijo. Naredil sem si orodje, polkrožno rezilo na 180 cm ročaju, s tem zvečer oz. ponoči naredim krog in jih sekam na pol. Ostanki naslednji dan izginejo, če je kaj sonca. Ta princip je hiter in udoben. Pobiranje ni zame, priklek ali priklon niso moj priljubljen način gibanja - pa i šire, hmm. Čeprav eni tule trdijo, da to ne pomaga, v resnici pomaga, tudi v sezonah, ko jih je ogromno. Samo vztrajen moraš biti, vsak dan ponoči ali zgodaj zjutraj 15 min. Neskončno jih pač ne more biti in jih ziher zreduciraš proti nuli. Vsaj meni rata.

Soded je nabavil race. Zdaj sovražim race.

m0LN4r ::

This: https://www.amazon.de/gp/product/B09ZYV...



Deluje preverjeno, pocrkajo se preden se razmnozijo. Letos ni nobenega vec. Nasipam na sencna mesta kjer se zadrzujejo ze zacetek maja, vsake tolko en zamasek po vrtu.
Po dveh letih ni vec nobenih polzev.

HotBurek je izjavil:

Dobro jutro.

Evo, sedajel sem naredil obhod, dobre pol ure, in našpikal ~100 rjavo-oranžnih polžev. Prejšnič podobno po nekje ~50 v pol ure.

Kako se znebit tega hudiča?

Pod apendiks A pa bi dal: če ste opazili, kako malo (skoaj nič?) je letos čmrljev in čebel?

Cmrlji, cebele, pocakaj se en teden, ko bo zacela cvetet sivka, repica itd.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sbawe64 ::

Oberyn
Ti polži so kanibali, s tem jim samo ustvarjaš dodatno hrano.
Sosednje jih pobirajo že več let zapored vsaj 1x na dan (zvečer, za vikende tudi zjutraj), dosedaj jih še nikomur ni uspelo se znebiti.


Fizično odstranjevanje v neko zaprto posodo je edino, kar vsaj malo pomaga.

m0LN4r
Piše, da ni dobavljivo.

Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

m0LN4r ::

Mas v drugacnem pakiranju, ma pa to tudi vsak obi, bauhaus, vrtnarija naceloma, samo v mojem primeru je blo tam dosti drazje.
Jaz sem predlani dal za 5x250g 10€
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

feryz ::

Zdajle je po dežju, čeprav je bilo 2 procenta šans zanj. Ampak je scalo kaki dve uri.
Če rečem, da na 200 m2 trave lahko naštejem vsaj 200 polžev, nič ne pretiravam. Preprosto jih mrgoli in je vsaka borba zaman.
Takole izgleda kompost.

A. Smith ::

"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Orias ::

Netrunner je izjavil:

Po mojih izkušnjah se jih lahko najbolje znebiš z elektriko. Narediti moraš mejo z dvema žicama ki tečeta vzporedno, katere priklopiš na baterijo. Ko polž prečka prvo in se dotakne druge ka malo strese in se takoj obrne.

Izvedba je odvisna od primera do primera. Najlažje je to izvesti če imaš visoke grede. Jaz sem dal okoli roba terase in okoli roba visokih gred in polžev ni več.


To z elektriko je najboljša rešitev, poleg pobiranja zjutraj in zvečer. Dobro se obnese tudi kompostna zastirka.

denabiker ::

V Savinjski dolini je toliko polžev, da še stopiti nimaš kam. Prav gledat moraš, ponoči po pločniku to kar leze, sem se ustavil z avtom ker sem se moral prepričati od blizu....
Se spomnim, kot otrok da sem gledal kao nek ZF film, kako so ljudje se borili proti polžem, pa insektom, pa da so vse morali imeti totalno zaščiteno, mikro mreže zaradi drobnih insektov, po tleh je vse lezlo....saj smo že skoraj tam. Da ne omenjam invazije PVM (plodova vinska mušica), ko skoraj vso sadje napada...

toro69 ::

feryz je izjavil:

Zdajle je po dežju, čeprav je bilo 2 procenta šans zanj. Ampak je scalo kaki dve uri.
Če rečem, da na 200 m2 trave lahko naštejem vsaj 200 polžev, nič ne pretiravam. Preprosto jih mrgoli in je vsaka borba zaman.
Takole izgleda kompost.


Nehaj jih futrat pa bo mir ;)

FireSnake ::

Kupi bio razgradljiv strup in sipaj. Ni druge.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

feryz ::

Kje? Čez in čez?
Po kompostu, po gredi, po solati, po travi?
Če bi imel željo strup jesti, bi šel v hofer in co po solato. Rajši zluknjano jem.

bciciban ::

Jaz sem imel za 14 dni race na "počitnicah" da so počistile po tavelkem, sedaj pa ročno pobiramo sproti kar se novega pojavi in imamo teh polžev precej malo.

m0LN4r ::

feryz je izjavil:

Zdajle je po dežju, čeprav je bilo 2 procenta šans zanj. Ampak je scalo kaki dve uri.
Če rečem, da na 200 m2 trave lahko naštejem vsaj 200 polžev, nič ne pretiravam. Preprosto jih mrgoli in je vsaka borba zaman.
Takole izgleda kompost.

Ti sam natrosi pol kile strupa vsakih 7 dni in jih 14 dni vec ne bos videl.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

FireSnake ::

feryz je izjavil:

Kje? Čez in čez?
Po kompostu, po gredi, po solati, po travi?
Če bi imel željo strup jesti, bi šel v hofer in co po solato. Rajši zluknjano jem.


Ob robu vrta. Tam, kjer nimaš nič nasajeno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

m0LN4r ::

feryz je izjavil:

Kje? Čez in čez?
Po kompostu, po gredi, po solati, po travi?
Če bi imel željo strup jesti, bi šel v hofer in co po solato. Rajši zluknjano jem.

Tam kjer se zadrzujejo in razmnozujejo, ne po solati, tja grejo na malico.
Ja po travi tudi lahk, ampak naceloma ves kje je po vecini sencno in vlazno kje se zadrzujejo.
Strup oz. tista vaba jih privlaci, sem snemal s telefonom kako so se obracali vstran od solate in sli proti strupu

Lahko pa naredis eno sencno mesto oz. potrosis in pokrijes znecim, da se vedno pridejo spod
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

denabiker ::

feryz je izjavil:

...
Če rečem, da na 200 m2 trave lahko naštejem vsaj 200 polžev, nič ne pretiravam. Preprosto jih mrgoli in je vsaka borba zaman.
...


če imaš tako mali plac, zakaj ne postaviš pločevinasto ogrado naokoli, pa še elektriko zraven. Tako kot imajo profesionalni gojitelji polžev...imaš pa tudi neke manjše pločevinaste profile, zavite tako da ne more preko, pa še elektriko napelješ....pa si zmagal...samo spucaš potem znotraj, pa je to TO.

feryz ::

Zmagal bi edino, če bi jih scvrl z elektriko.
Me zanima, koliko bi rabil za to.

vinkop ::

še ena zelo dobra zadeva. Ponavadi se to dobi po kmetijskih trgovinah, proizvajalec pa je Agrolit.
https://www.agrolit.si/vaba-za-polze-me...

feryz ::

Mamo to. Do neke mere je uporabno, preko pa ne.

Invictus ::

feryz je izjavil:

Zdajle je po dežju, čeprav je bilo 2 procenta šans zanj. Ampak je scalo kaki dve uri.
Če rečem, da na 200 m2 trave lahko naštejem vsaj 200 polžev, nič ne pretiravam. Preprosto jih mrgoli in je vsaka borba zaman.
Takole izgleda kompost.

Znotraj komposta imajo gnezdo.

Ko se dela kompost, se notranjost lepo greje, ko dežuje, ali je hladno, pridejo ven.

Kompostniki so tak nateg, da glava peče. Samo sranje imaš, kompost se pa dela par let, preden je v redu, pa ponavadi je še prekisel za večino rastlin.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gort ::

Takšni polžemori so za kaj, kako hitro, zanesljivo, obstojno je to? Škodi ostalim živalim? Je kaj drugega bolj priporočenega?

Na našem vrtu je verjetno nek portal, od koder ti polži vodijo globalno invazijo...

Twixz ::

Za na kup spravit jih je preverjeno (vsaj pri naši žlahti) bananin olupek.
«
1
2