» »

Kurilna sezona 2023

Kurilna sezona 2023

PacificBlue ::

Najlepsi zvok pozimi je klenkanje radiatorjev ob pol 5 zjutraj, ko priteče topla voda.

energetik ::

Še bolj pa popolna tišina in topla tla 24/7.
vires in numeris

Bellzmet ::

Prijetno je, ko naslonjen na okensko polico gledaš skozi okno in te greje/"peče" radiator.

Zimonem ::

Pa ko se lahko na njem pogreješ ko prideš od zunaj. Pa kakšno reč posušiš. Sicer je pa prevroče za kurjenje.

sbawe64 ::

Če te greje/"peče" radiator, potem je notri temperatura vode +50C, kar pomeni da je bodisi zunaj -20C bodisi živiš v objektu brez izolacije, da potrebuješ tako visoke temperature dvižnega voda ter kuriš na urnike.j
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Kalibri ::

Bellzmet je izjavil:

Eh pri tistih, ki pravijo, da jim je 19-20 stopinj OK je ponavadi zadaj šparanje in ne ker bi jim bilo zares udobno.

Imamo tudi psihoanalitike na forumu ;)

Senior Dev ::

Lahko da so samo sumo inceli. Imajo malce več špeha in ta deluje kot osebna izolacija. V takem primeru ne rabiš ne izolacije in ne ogrevanja.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zimonem ::

Revmatični rahitiki pa spet niso neka merodajna reč

starfotr ::

Tisti, ki morajo kurit na 25 stopinj Celzija ali več, samo pomeni da imajo zanič izolacijo in/ali mrzle ter vlažne stene. In v takem objektu je res neprijetno bivat, zato kurjenje na nenormalno visoko temperaturo, da se nekako kompenzira to.

Moderne zgradbe, s talnim gretjem, dobro distribucijo toplote, nimajo teh problemov in je 19 do 20 stopinj že vrh glave dovolj. Da ne omenjam bivalnega udobja. Ampak vi kar kurite, kolikor vam srce poželi. Upam, da ne plastenk in upam da suha drva, če kurite na trda goriva.

Zimonem ::

Pa saj sedaj jih malo zakurilo. Nekateri pač so zaradi občutka. Bolj kamine kot pa kako peč.

hipertija ::

Senior Dev je izjavil:

Pozimi se umakneš v tople kraje in prihraniš pri ogrevanju.

tebi pa hiša v razvalino... cepec

Drugače pa, za enkrat v hiši med 20-22 stopinjami, ta teden se bo itak spet še malo segrelo. Za prehod bo klima, potem štartamo.
Prekle za kurnk

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

2dark ::

energetik je izjavil:

Ti pa ne zastopiš, da smo različni in da nam je enim super udobno pri 19-20 in pri 23 že prevroče.

Prav tako ne bom metal denarja za to, da bom po bajti skakal v gatah, če sem lahko v dolgi trenirki. Pa bi lahko celo zimo imel 28°C, če bi hotel, ampak za koga?


To govorite tisit, ki šparate in hodite čet zimo po stanovanju v trenirkah pa volenih jopicah. Super udobno sredi zime ni nikomur pri 19 stopinjah. Nikomur. Used se v dnevno zvečer v majici s kratkimi rokavi in si zavrti en film in poročaj u udobju.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Mato989 ::

2dark je izjavil:

energetik je izjavil:

Ti pa ne zastopiš, da smo različni in da nam je enim super udobno pri 19-20 in pri 23 že prevroče.

Prav tako ne bom metal denarja za to, da bom po bajti skakal v gatah, če sem lahko v dolgi trenirki. Pa bi lahko celo zimo imel 28°C, če bi hotel, ampak za koga?


To govorite tisit, ki šparate in hodite čet zimo po stanovanju v trenirkah pa volenih jopicah. Super udobno sredi zime ni nikomur pri 19 stopinjah. Nikomur. Used se v dnevno zvečer v majici s kratkimi rokavi in si zavrti en film in poročaj u udobju.



Celo zimo ko sem bil samski sem mel notri tam 19,5 stopinj... sem bil v kratkih... edino zvečer ko sem prišel izpod tuša sem se običajno na kavču pokril... aja pa luftal sem tudi spalnico dokler nisem šel spat...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

2dark ::

energetik je izjavil:

Pri enih ja, pri meni sigurno ne. Če imam 20, plačam letno 280€, če bi imel 24° bi plačal cca. 320€. Verjemi, da ne šparam zaradi 40€ letno :))



Jaz imam pa 75€ mesčeno s temperaturo 24 stopinj.

Senior Dev je izjavil:

Lahko da so samo sumo inceli. Imajo malce več špeha in ta deluje kot osebna izolacija. V takem primeru ne rabiš ne izolacije in ne ogrevanja.



Tud debele zebe. Sploh babe.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

IL_DIAVOLO ::

2dark je izjavil:

energetik je izjavil:

Ti pa ne zastopiš, da smo različni in da nam je enim super udobno pri 19-20 in pri 23 že prevroče.

Prav tako ne bom metal denarja za to, da bom po bajti skakal v gatah, če sem lahko v dolgi trenirki. Pa bi lahko celo zimo imel 28°C, če bi hotel, ampak za koga?


To govorite tisit, ki šparate in hodite čet zimo po stanovanju v trenirkah pa volenih jopicah. Super udobno sredi zime ni nikomur pri 19 stopinjah. Nikomur. Used se v dnevno zvečer v majici s kratkimi rokavi in si zavrti en film in poročaj u udobju.


Spim v gatah. V stanovanju se nikoli nisem imel drugega kot majice in trenirke.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kixs ::

starfotr je izjavil:

Tisti, ki morajo kurit na 25 stopinj Celzija ali več, samo pomeni da imajo zanič izolacijo in/ali mrzle ter vlažne stene. In v takem objektu je res neprijetno bivat, zato kurjenje na nenormalno visoko temperaturo, da se nekako kompenzira to.

Moderne zgradbe, s talnim gretjem, dobro distribucijo toplote, nimajo teh problemov in je 19 do 20 stopinj že vrh glave dovolj. Da ne omenjam bivalnega udobja. Ampak vi kar kurite, kolikor vam srce poželi. Upam, da ne plastenk in upam da suha drva, če kurite na trda goriva.


Kaj ima temperatura veze z zanic izolacijo? Razlika je samo koliko energije je potrebno za to temperaturo.

V-i-p ::

kikx: o ima, ima. Občutek in zrak sta čisto druga.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Twixz ::

Mi smo menjal okna 3 leta nazaj, se je pri porabi poznalo precej (200€ letno, pa kurimo na drva). Zdaj, v planu je tudi fasado zrihtat, ampak to čez par let.
10-11 m3 drv skurimo na zimo (poleti imamo kolektorje).

Kurit začnemo približno tam, ko je 10°C zunaj, konc oktobra ponavadi :))

starfotr ::

Seveda se pozna. Mrzle stene - pomenijo zračne tokove. Medtem ko pri enakomerno segretem prostoru ni zračnih tokov z notranje stene proti zunanji steni.

kixs ::

Ce imas ti prostor konstantno segret na 25stC ima stena enako temperaturo. Vlage pri teh temperaturah pozimi ne bos imel.

Problem je le takrat, ko zakuris ob 16h in nehas ob 22h. Takrat se stene ne segrejejo in vlaga hitro kondenzira na hladnih povrsinah. To pa je neodvisno od nacina kurjenja in tudi izolacije, ce nimas ravno vrhunske pasivne hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

m0LN4r ::

2dark je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz imam ze 21,5-22, na severu v kopalnici pa 20,8
Parkrat pustis dlje odprta okna pa cao papa stopinje.

Eni nic ali pa zelo malo luftate in ko prides k takim na obisk je zatohel vonj in smrdi po znoju.



Jaz mam skoz okne odprte. Kdo ti je kriv, če nimaš dobre izolacije.

Mato989 je izjavil:

[

Kaki čudaki, 19 do 20 stopinj je IDEALNA temperatura da ti ni vroče in da je luft svež

Specialci ki rabite doma 24,7 da je ok ste pač tipa moje matere ki jo zebe tudi poleti pri 40tih in si pokrije noge ko se vleže ker je tako navajena...


Ti si malo poseben. Smo se navadaili. BIstvo bivanja je udobje ne, da si jezen na cel svet, ko imaš sredi zime 19 stopinj in termo jopico in dolge gate.

Kaj ti bo izolacija pri odprtih oknih?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

IL_DIAVOLO ::

kixs je izjavil:

Ce imas ti prostor konstantno segret na 25stC ima stena enako temperaturo. Vlage pri teh temperaturah pozimi ne bos imel.

Problem je le takrat, ko zakuris ob 16h in nehas ob 22h. Takrat se stene ne segrejejo in vlaga hitro kondenzira na hladnih povrsinah. To pa je neodvisno od nacina kurjenja in tudi izolacije, ce nimas ravno vrhunske pasivne hise.


Kolko vem, je ravno point izolacije, da toplota ostane, tudi ko se kurjenje neha.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

sbawe64 ::

Ravnotežni zakon: energija (toplota) prehaja iz višjega na nižji energijski nivo.
Torej pozimi sili toplota iz notranjosti na prosto, poleti noter.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

SambaShare ::

kixs je izjavil:

Ce imas ti prostor konstantno segret na 25stC ima stena enako temperaturo. Vlage pri teh temperaturah pozimi ne bos imel.


Odvisno od izolacije. Vogali na severni steni so pri -10C zunaj, komot na polovici temperature zraka. Velja za hiše z neko srednjo/slabo izolacijo. Pri 20cm izolacije je pa razlika res zanemarljiva. Sem že pregledal dve taki hiši s termo kamero.

Senior Dev ::

Konstanta 25, vlaga 50. Če prezračiš se ti svet podre. Duševne in vedenjske motnje so v porastu.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

PacificBlue ::

Jaz še ne kurim.

kixs ::

Kot pravim, ce ogrevas konstantno, so potem tudi pri slabo izolirani hisi temperature stene (notranja stran) enake temperaturi zraka ali v res skrajnih kotih nekaj stopinj manj - ne vec kot 5stC. Govorim iz izkusenj svoje hise, ko hisa ni imela izolacije (samoborka - perlitna fasada) in ogrevanje na kurilca od 15-22h. Ko ni imela izolacije, vendar sem zamenjal vir ogrevanja s toplotno crpalko 24/7 in nazadnje, dali 15cm grafitnega stiroporja.

- ko smo ogrevali na kurilca od 15-22h, smo imeli v hisi okoli 18-19stC. Odvisno od prostora. Stene vedno mrzle.
- s toplotno crpalko smo imeli temperaturo nekje 21stC. Delovanje 24/7. Temperatura sten je bila merjena z laserskim termometrom in je bila enaka temperaturi zraka, razen v kotih. Se vedno so bile na otip hladne, pac 21stC se vedno ni toplo za roko.
- s 15cm toplotne izolacije je toplotno se vedno delovala 24/7 (tudi letos bo), vendar na minimalni moci. Temperatura prostorov (zraka) med 22-24stC. Enaka je tudi temperatura sten.

Kot zanimivost... imamo strop proti neizoliranem podstresju:

1. kaksna bo temperatura stropa (spodnja stran), ce je v sobi 24stC?
2. kaksna bo temperatura stropa (zgornja stran), ce je na podstresju 8stC?
3. kaksna bo temperatura stropa (zgornja stran), ko je gor polozeno 20cm izolacije?

Odgovori so naslednji:

1. 24stC
2. 8stC
3. 24stC

Gregor P ::

In kakšna je temperatura kaj danes pri vas doma? Se že ogrevate?

Pri meni je sedaj ob cca 18h zunaj 10 stopinj C, v hiši pa še vedno 24 stopinj brez ogrevanja.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kuglvinkl ::

še vedno 24, nisem še nič "zakuril".
Your focus determines your reallity

2dark ::

Gregor P je izjavil:

In kakšna je temperatura kaj danes pri vas doma? Se že ogrevate?

Pri meni je sedaj ob cca 18h zunaj 10 stopinj C, v hiši pa še vedno 24 stopinj brez ogrevanja.


V stanovanju 21 stopinj.. NE kurimo.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Likalnik ::

Prizgal vceraj, ker je prisel serviser za TC....drugace se ne bi prizgal...temperatura 23C...TC je vecino casa v mirovanju

DamijanD ::

Kakšno uro nazaj (spodaj je bilo 21.7, na vrhu okrog 23), pa ne toliko zaradi mraza ampak, ker sem predelal na 2 zoni in imam danes več časa preverit, če stvar dejansko funkcionira. Jutri bi pa v vsakem primeru moral vključit, ker imamo napovedano ene 2-3 stopinje zjutraj in napoved je taka, da je logično, da bo zmanjkalo "rezerve".

starfotr ::

Likalnik je izjavil:

Prizgal vceraj, ker je prisel serviser za TC....drugace se ne bi prizgal...temperatura 23C...TC je vecino casa v mirovanju


Kakšen servis pa delajo? Očisti rebra in preveri količino plina.

Isti nateg, kot servis električnih vozil.

energetik ::

Količine plina se v sodobnih invertercah ne more preverjati, vidi se šele ko ga res manjka, slabo delovanje ali izpis napake.
Edino kar lahko serviser naredi je, da spuca rebra pa preveri tlak v vodnem delu. Za tiste, ki imajo 2 levi roki.

Sicer sem TČ včeraj prestavil na ogrevanje, vendar še ni nič ogrevala, akumulacija še drži tudi zjutraj, zunaj je 4st.
vires in numeris

WizzardOfOZ ::

Pri nas je zunaj 8.9 stopinje, TČ nastavljena na prehodno obdobje (19 stopinj) in se zaenkrat še ni štartala. Je notri še dovolj toplo (več kot 19 stopinj).
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

link_up ::

jaz sem vceraj preklopil na krog + voda. Smo zaceli, ker se v kopalnici ze pozna + brisace se lahko spet fino susijo na radiatorjih. :D
In and Out

kixs ::

Vceraj sem toplotno spet priklopil na strom. Za pol ure vklopil, da vidim ali kaj greje in prezracil radiatorje. Danes, ceprav je bila napoved o 2stC, je bila min dejansko 5stC in je zjuraj tako nisem vklopil. Notri je se vedno okoli 23stC. Za jutri zjutraj je sicer se malo bolj hladno napovedano... bom se videl...

Likalnik ::

starfotr je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Prizgal vceraj, ker je prisel serviser za TC....drugace se ne bi prizgal...temperatura 23C...TC je vecino casa v mirovanju


Kakšen servis pa delajo? Očisti rebra in preveri količino plina.

Isti nateg, kot servis električnih vozil.


ta servis je čisti nateg...gre namreč za Kronoterm TČ....kateri ima uradno 2 letni garancije, če redno delaš vsako leto pri njih servise se ti ta garancija podaljša na 5 let.
Servis stane 129€
Ko pride majster narediti "servis" izgleda to takole:
- v notranji enoti izpusti ven 1dc vode (tu naj bi se nabirali trdi delci)
- poveže TČ na računalnik kjer se mu izpišejo vsi podatki

servis zaključen...trajanje 15 minut. (mi je rekel, da ima še 10 stran za obiskat in, da se ne more pri eni dolgo zadržati)

ko mu rečem, če bo kaj pogledal zunanjo enoto, ker mi je lansko zimo nekaj brnelo in sem potem sam provizorično "popravil" z vezico mi je dejal, da sem super naredil in, da on kaj več ne more narediti.

Lepo sem mu objasnil, da sem z njihovimi servisi zaključil in da naslednje leto ga ne bom več dal delati oziroma ga ne bom naročil.

sem dan prej klical na Kronoterm in jih vprašal po uri kdaj naj bi serviser prišel in kako izgleda ta servis.....po telefonu mi je rekel, da je to kot velik servis pri avtomobilu, da se vse pregleda in temeljito naredi.

Sem rekel, da jih bom danes poklical oziroma jim email poslov in se jim zahvalil za servis....pa da jim dam nasvet...kako privarčevati s stroški, da ne rabijo pošiljati serviserja na teren, da je veliko ceneje. če samo položnico pošljejo.

wcpapir ::

Jaz sem pred parimi dnevi vklopil obtočno, da če bi se kje pojavil kak zrak, da ga zmeče ven, včeraj pa smo štartali s TČ. V hiši je bilo 20 stopinj ampak danes zjutraj napovedane 3 stopinje. Ker dosti zračimo bi sedaj šlo pod 20 stopinj, to pa se že moraš malo gor oblečti če miruješ. Sedaj mislim da bo ostala do marca, aprila kako dolgo bo pač potrebno.

Servisa ne delamo, spucam vzadaj reže če so kaj umazane, pogledam če je vse ok in piči miško.

feryz ::

Jaz sem včeraj premaknil sobni termostat iz 21 stopinj na 24,5 stopinje, kar pomeni, da smo prešli na zimski način.
TČ je pa itak užgana skozi. Če je treba dela, če ne, ne.
Smo pa kamin gonili včeraj namesto TČ. Paše gledanje ognja med zobanjem kostanja. Čeprav smo bolj filali zalogovnik in bojler kot bajto. Ta nima še resne porabe.

hendriks ::

Včeraj zvečer premaknil TČ na zimski režim z urnikom, da se prižge ob 04:00 in ugasne ob 08:00 in zopet prižge ob 16:00 in ugasne ob 20:00.

l0g1t3ch ::

hendriks je izjavil:

Včeraj zvečer premaknil TČ na zimski režim z urnikom, da se prižge ob 04:00 in ugasne ob 08:00 in zopet prižge ob 16:00 in ugasne ob 20:00.


Pa ima kak smisel da jo vmes ugašaš ?

feryz ::

Da dela samo v bloku 1? Iz inata.

stara mama ::

l0g1t3ch je izjavil:

hendriks je izjavil:

Včeraj zvečer premaknil TČ na zimski režim z urnikom, da se prižge ob 04:00 in ugasne ob 08:00 in zopet prižge ob 16:00 in ugasne ob 20:00.


Pa ima kak smisel da jo vmes ugašaš ?

Smisel bo vedno večji. Če ne že zdaj, boš pa to marca občutil.

feryz ::

Kaj pa bo marca? Bo mraz pritisnil?

stara mama ::

Fric, za tebe verjetno nič, ker ti si nekaj ekstra.
Za ostale plebejce pa grejo marca omrežnine na nov sistem.
Pa tud mraz bo ja, še nisi opazu da so se nam letni časi zamaknili za 2-3 mesece?

nokken ::

stara mama je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

hendriks je izjavil:

Včeraj zvečer premaknil TČ na zimski režim z urnikom, da se prižge ob 04:00 in ugasne ob 08:00 in zopet prižge ob 16:00 in ugasne ob 20:00.


Pa ima kak smisel da jo vmes ugašaš ?

Smisel bo vedno večji. Če ne že zdaj, boš pa to marca občutil.

Zares je to povsem zgreseno misljenje pri TC-jih, ampak feel free in veselo uporabljal nacin kurjenja kot je bil, ko si se drva nalagal v pec in so imeli radiatorji 90c vodo.

Utk ::

stara mama je izjavil:

Fric, za tebe verjetno nič, ker ti si nekaj ekstra.
Za ostale plebejce pa grejo marca omrežnine na nov sistem.
Pa tud mraz bo ja, še nisi opazu da so se nam letni časi zamaknili za 2-3 mesece?

Tolk se spoznaš, pa se ne spoznaš tolk, da imamo še (vsaj) 2 leti prehodnega obdobja?

stara mama ::

25. 11. 2022 je Agencija za energijo sprejela Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje (Ur.l.RS št. 146/22 z upoštevanjem sprememb in dopolnitev), s pričetkom veljavnosti 1. 3. 2024.

Zdaj pa ti, poznavalec, insajder, inženir, sistemc, (sem še kaj pozabil?) pojasni zgornje.

Zgodovina sprememb…

TheTrick ::

Notri še vedno 24C...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3862565720 (2676) joez7
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
764350 (987) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611578 (3893) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21938012 (14652) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558471 (23200) Jurij25

Več podobnih tem