» »

Kurilna sezona 2023

Kurilna sezona 2023

Utk ::

stara mama je izjavil:

25. 11. 2022 je Agencija za energijo sprejela Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje (Ur.l.RS št. 146/22 z upoštevanjem sprememb in dopolnitev), s pričetkom veljavnosti 1. 3. 2024.

Zdaj pa ti, poznavalec, insajder, inženir, sistemc, (sem še kaj pozabil?) pojasni zgornje.

Sramotiš se.

Za male poslovne odjemalce dogovorjene moči ne bodo spreminjali
Za skupino gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev, torej tistih s priključno močjo, enako ali manjšo od 43 kilovatov, ki dogovorjene moči ne bodo spreminjali, je določeno prehodno obdobje dveh let po začetku uporabe novega obračunskega akta.

Če pa bodo gospodinjski odjemalci dogovorjeno moč, ki jim jo bo določil elektrooperater znotraj teh dveh let prehodnega obdobja, spremenili, pa se jim bo začela že s 1. marcem 2024 obračunavati tudi omrežnina za presežno moč.


52. člen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

srus ::

Vidim, da se vas je veliko briht zbralo tu v tej temi, pa bi prosil najpametnejše brihte med vami, da mi razložijo sledeče.

Trenutno stanje:
- merilno mesto 1, obračunska moč 3 x 25 A, mesečna poraba 400 - 450 kWh
- merilno mesto 2, obračunska moč 1 x 35 A, mesečna poraba 400 - 450 kWh

Za obe merilni mesti isti dobavitelj, isti cenik, približno enaka poraba, neodvisna od letnega časa.

Novo stanje:
- merilno mesto 1, časovni blok 1: 4.6 kW, časovni blok 2: 6.1 kW, časovni blok 3: 6.1 kW, časovni blok 4: 6.1 kW in časovni blok 5: 6.1 kW.
- merilno mesto 2, časovni blok 1: 5.2 kW, časovni blok 2: 5.2 kW, časovni blok 3: 5.2 kW, časovni blok 4: 5.2 kW in časovni blok 5: 5.2 kW.

Torej zanima me kako mi je moj dobavitelj elektrike določil obračunske moči po novem? Predvsem zakaj nenavadna vrednost samo 4.6 kW v časovnem bloku 1 za prvo merilno mesto.

energetik ::

Pogledali so ti 15min meritve za lansko zimo in poiskali špice. V različnih blokih. Večja številka bloka mora imeti enako ali večjo dogovorjeno moč. Pač so ti take moči našli. Poglej sam in preveri.
vires in numeris

Apartcik ::

Sam se primerjal predlagane bloke in podatke iz portala moj elektro, za leto 2022. Rezultat je, da se preseganje pojavi 33x. Sicer vrednosti posameznega preseganja ne odstopajo veliko, vem pa ne kakšne bodo kazni za preseganja. Je podatek o 'kaznovanju' zaradi preseganja že znan?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Apartcik ()

energetik ::

Ne, cenika še ni. Formula pa je če se ne motim preseganje na kvadrat, vse to sešteto in nato koren vsega skupaj. Večja preseganja se bodo precej bolj poznala kot manjša preseganja. Vsak si bo moral sam preračunat, kar pomeni, da bo morda 0,5% folka imelo optimalno določene dogovorjene moči, ostali pa neoptimalno ali povsem narobe.
Jaz si bom izdelal preračun v Excelu. Morda ga objavim :-)
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

Sem sel gledat spice za lani. Samo dvakrat sem presegel 6kW. Povprecje je pa nekje 4kW. Nikoli ne pride niti blizu 5kW - razen teh dveh malo nad 6kW. Tako imam zdaj bloke, razen 1., ki je na 4kW, omejene na 6kW.

Apartcik ::

Letošnjega leta še nisem primerjal, čeprav imam v libreoffice že vse pripravljeno za preračun, le še formulo, ki jo omenja energetik moram dodati....

wcpapir ::

kixs je izjavil:

Sem sel gledat spice za lani. Samo dvakrat sem presegel 6kW. Povprecje je pa nekje 4kW. Nikoli ne pride niti blizu 5kW - razen teh dveh malo nad 6kW. Tako imam zdaj bloke, razen 1., ki je na 4kW, omejene na 6kW.

Jaz enako, dva ali trikrat sem šel preko 6kW. Ne razumem sploh nekaterih, ki pišejo, da s tem bilokaj leti na lastnike TČ, ker tč pa res vleče ravno krivuljo porabe. Večji problem je indukcija.

Utk ::

Te bloki se ne delajo zato, da boste vi imeli 4 kw špico namesto 6, zakaj se sploh ukvarjate s tem? Bloki so zarad nas, ki imamo špice po 12-15 kw, da jih spravimo na 8.

koli99 ::

Prvič šel pogledat na moj elektro, za lansko leto imam naslednji graf:
https://postimg.cc/sMCdhQm2



Na računu so vsi bloki 6.0kW..., rabim kaj spreminjati?

Hvala!

jao....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koli99 ()

energetik ::

Potegni dol, zriši si po velikosti urejeni graf, pa se bo bolj jasno videlo.
vires in numeris

wcpapir ::



Nam so kar zadeli z 6.8. Mogoče bi lahko celo malo znižali, sedaj je odvisno od tega kake bodo štrafe.

koli99 ::

energetik je izjavil:

Potegni dol, zriši si po velikosti urejeni graf, pa se bo bolj jasno videlo.


hmm... kaj sploh iščem?:)

Torej, max vrednosti:
BLOK 1: 7,676
BLOK 2: 8,156
BLOK 3: 7,536
BLOK 4: 6,98
BLOK 5: 6,796

avg:
BLOK 1: 2,322
BLOK 2: 1,345
BLOK 3: 1,35
BLOK 4: 0,85
BLOK 5: 0,603

pomoč zaželjena...

sbawe64 ::

Torej, max vrednosti:
BLOK 1: 7,676

avg:
BLOK 1: 2,322


Imel si konico pri 2,322 kW, ko bi lahko šla do 7,676 kW.


Do 20% max vrednosti po blokih dosegaš.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

koli99 ::

Ok, ampak kaj to v praksi pomeni?

Situacija je seveda odvisna od vremenske situacije, imam visoko temperaturno TČ in v mrzlih dneh poraba eksplodira. V povprečju seveda ne.

Vprašanje je, ali znižam vrednosti blokov da pridem na povprečne in kasiram za presežene vrednosti ali pustim kot je?
Verjetno se lahko tudi pogleda na krivuljo razporeditve moči po blokih in se nastavi blok na najpogostejšo vrednost (karikiram 60% max vrednosti)?

Ali kaj bi vi naredili?

wcpapir ::

Tezko je rečt, ker še ne vemo cifer štraf, ali jih vemo?

Ganon ::

Ima kdo doma Immergasovo plinsko peč, po možnosti pretočno?

energetik ::

koli99 je izjavil:

Ok, ampak kaj to v praksi pomeni?

Situacija je seveda odvisna od vremenske situacije, imam visoko temperaturno TČ in v mrzlih dneh poraba eksplodira. V povprečju seveda ne.

Vprašanje je, ali znižam vrednosti blokov da pridem na povprečne in kasiram za presežene vrednosti ali pustim kot je?
Verjetno se lahko tudi pogleda na krivuljo razporeditve moči po blokih in se nastavi blok na najpogostejšo vrednost (karikiram 60% max vrednosti)?

Ali kaj bi vi naredili?
Vsi čakamo na cene, ki jih bodo podali. Šele takrat se bo dalo kaj rečt.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

rogi2010 ::

Za štos sem šel pogledat številke. Max porabe kar je kadarkoli bilo je bilo 4,9kW, pa še to 9x več kot 4,5 kW. Oni so mi lepo nastavili vse bloke na 5,9 kW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rogi2010 ()

koli99 ::

Ok hvala za odgovore, pridem nazaj ko pridejo cene;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koli99 ()

srus ::

energetik je izjavil:

Pogledali so ti 15min meritve za lansko zimo in poiskali špice. V različnih blokih. Večja številka bloka mora imeti enako ali večjo dogovorjeno moč. Pač so ti take moči našli. Poglej sam in preveri.


Ehm, kako se pa to naredi pri mehanskem indukcijskem števcu kjer moram porabo osebno sporočati enkrat mesečno?

Sedaj sem pri 3 x 25 A priključku napram 1 x 35 A priključku, pri obračunski moči “kaznovan” samo z dvema euroma pribitka mesečno. Nekaj mi govori, da tako ne bo ostalo v prihodnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: srus ()

starfotr ::

Saj ti bodo slej ko prej menjali števec. In bodo tvoja vprašanja postala zgodovina.

sbawe64 ::

koli99 je izjavil:

Ok, ampak kaj to v praksi pomeni?

Situacija je seveda odvisna od vremenske situacije, imam visoko temperaturno TČ in v mrzlih dneh poraba eksplodira. V povprečju seveda ne.

Vprašanje je, ali znižam vrednosti blokov da pridem na povprečne in kasiram za presežene vrednosti ali pustim kot je?
Verjetno se lahko tudi pogleda na krivuljo razporeditve moči po blokih in se nastavi blok na najpogostejšo vrednost (karikiram 60% max vrednosti)?

Ali kaj bi vi naredili?

Pusti kot je.

Avgusta Tč ravno ne dela, če jo morebiti imaš.
2020 is new 1984
Corona World order

m0LN4r ::

Kurimo in luftamo na polno, mraz je vceraj prisel na bavarsko. Zjutraj -1 cez dan 10C, sonca pa tut bolj taktak.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Gregor P ::

Danes sem uporabil poslednje orožje pred zagonom peči, zaprl sem senčila.:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kixs ::

Pri nas je bila napoved 1stC, tako sem vklopil TC od 1:30 naprej. Povezava je navadna voda tako se z nizkimi temperaturami ne igram. Dejansko je bila potem najnizja 2,3stC ob petih. Ob pol osmih sem jo potem izklopil. Jutri bo verjetno podobno. Za naprej bo pa spet izklopljena.

m0LN4r ::

Eno vprasanje, ker vidim, da skos neki pisete vklopim izklopim... Ne izklaplja tega avtomatika?
Ce termostat v aplikaciji pravix ne kuri vec, ker bo soncno, da komando peci, da se ne vklopi vec?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

kixs ::

Ja. Na termostatu dolocim kdaj se vklopi in kdaj izklopi. Ker gre za stari sobni termostat Seltron, se od peci na kurilca, nima pa neke pameti. Pa se moram malo poigrat v tem prehodnem obdobju. Ko bo zima, bo itak laufala 24/7.

energetik ::

m0LN4r je izjavil:

Eno vprasanje, ker vidim, da skos neki pisete vklopim izklopim... Ne izklaplja tega avtomatika?
Ce termostat v aplikaciji pravix ne kuri vec, ker bo soncno, da komando peci, da se ne vklopi vec?
Tudi jaz ne razumem, ampak OK, meni TČ 24/7 greje tudi vodo. Enkrat septembra samo izklopim funkcijo hlajenja in vklopim funkcijo gretja, ki dela na sobni termostat. In potem se ogreva glede na temp. v bajti. TČ je jasno 24/7/365 vklopljena (ok, ko grem na morje, vržem varovalke ven).

Danes ponoči je prvič zalaufala, poraba pa bo seveda zanemarljiva, saj ni nobenega posebnega mraza.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

Imam ferijevo brez kontrolerja. Rocno nastimam moc in vklop/izklop preko Seltron kontrolerja.

wcpapir ::

kixs je izjavil:

Ja. Na termostatu dolocim kdaj se vklopi in kdaj izklopi. Ker gre za stari sobni termostat Seltron, se od peci na kurilca, nima pa neke pameti. Pa se moram malo poigrat v tem prehodnem obdobju. Ko bo zima, bo itak laufala 24/7.


Jaz imam isto ampak mi dela z isto nastavitvijo celo sezono od predvčerajšnjim do marca ali aprila brez pretikanja 42% vodo greje do 24 stopinj in ko pade 2 stopinji spet zažene.

krho ::

Pri nasj e še 21C, če bo konec tedna spet 20+, najbrž še nekaj časa ne bomo zalaufali peči za ogrevanje.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

2dark ::

Zagnal smo peč, ker je skupna v bloku.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Gregor P ::

Zdajle je zunaj 7,5 znotraj še vedno 22 stopinj Celzija. Na neki točki bom najbrž vklopil inverter klimo za vmesni čas ogrevanja, preden zaženem peč. Odvisno od prihodnjih dni, če bi bilo vsaj malo sonca, bi bilo tudi v hiši topleje.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

energetik ::

Predvidevam da imaš prezračevanje z rekuperatorjem in pa debelo deko na fasadi, pa po možnosti še kaj sonca vidite.

Sicer mi imamo dobro izolirano, ampak prezračujemo skozi okna. In smo že par dni nazaj prišli pod 21°. Pa tudi sonca nismo videli že par dni.
vires in numeris

feryz ::

Kaj to neke vmesne ogrevalne variante vklapljate, nekaj kombinirate z zapiranjem oken, čarate z nekimi senčili in podobne oslarije?
A ne morete normalno prižgati gretja, pa naj dela, kar mora?

energetik ::

Točno to sem naredil, zdaj dela termostat svoje. Okna pa še vedno odpiramo, tudi ponoči.
vires in numeris

Gregor P ::

Ne, jaz imam doma še vedno glavno ogrevanje na kurilno olje, tako da vžgem peč takrat, ko je res čas za to. Predvsem pa je res dobra izolacija tista, ki pomaga zadrževati temperaturo v hiši, kljub rednemu prezračevanju. Protokol za zimo pa je tak, da ko se konča poletno vreme, se najprej zapre senčila in če je sonce, to kar še nekaj časa zelo greje hišo, nato se v vmesnem hladnejšem obdobju prižge ogrevanje z invertno klimo in ko pa zares nastopi mrzlo vreme pa še centralno peč.

Zdaj pa je "problem", ker v bistvu že nekaj dni sploh ni sonca, kar verjetno občutite tudi tisti, ki imate sončne elektrarne ipd.?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

IL_DIAVOLO ::

feryz je izjavil:

Kaj to neke vmesne ogrevalne variante vklapljate, nekaj kombinirate z zapiranjem oken, čarate z nekimi senčili in podobne oslarije?
A ne morete normalno prižgati gretja, pa naj dela, kar mora?


"Sparam pa ni vazno kolko stane"
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Gregor P ::

V bistvu si največ prihranil že s samo izolacijo; na oko se recimo pri kurilnem olju prepolovijo stroški ogrevanja. Vse ostalo so finese.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kixs ::

Gregor P je izjavil:

V bistvu si največ prihranil že s samo izolacijo; na oko se recimo pri kurilnem olju prepolovijo stroški ogrevanja. Vse ostalo so finese.


Z dobro izolacijo gre pri vsakem nacinu ogrevanja strosek na priblizno 1/2. Govorim priblizno, ker imas potem navadno bolj toplo in ne mores cisto 1:1 primerjat.

Zimonem ::

Trenutno se ne kuri toliko zaradi temperaatur ampak ker je prijetno imet nek vir toplote, ki seva ko pridež od zunaj.

Kalibri ::

Nismo še začeli, vendar čutim, da ne bi škodilo, da bi se zvečer malo zakurilo. Polence ali dve.

kixs je izjavil:

Imam ferijevo brez kontrolerja. Rocno nastimam moc in vklop/izklop preko Seltron kontrolerja.

Kje ima seltron tipalo? V prostoru ali na cevi?
V bistvu ferijev stroj rabi en termostat z enim tipalom in moč po potrebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

energetik ::

Zimonem je izjavil:

Trenutno se ne kuri toliko zaradi temperaatur ampak ker je prijetno imet nek vir toplote, ki seva ko pridež od zunaj.

Kaj?
vires in numeris

DamijanD ::

Če je večino časa oblačno in zunanje temperature stalno pod ~18°, potem je nekako logično, da se počasi stanovanje/hiša shladi... (že ena ura sonca skozi okna naredi ogromno razliko)

Zimonem ::

energetik je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Trenutno se ne kuri toliko zaradi temperaatur ampak ker je prijetno imet nek vir toplote, ki seva ko pridež od zunaj.

Kaj?

Ne boš razumel ker imaš talno. Občutek je drug, ne gre za samo temperaturo prostora.

starfotr ::

Seveda je občutek drug, ker svoje neizolirane bajte ne moreš drugače pripravit, da bila prijetna, kot s tem da kuriš.

V izolirani hiši, s talnim gretjem je povsod konstantna temperatura in enakomerno razporejena toplota, zato je občutek prijeten in ni potrebe po enem viru sevanja (npr. kamin), da bi občutil projetno atmosfero.

Zimonem ::

Je že vredu stari ata. Bajta ima dvojne zidove in vmes izolacijo. Tudi temperature si povsem sprejemljive samo če prideš od zunaj se paše nekje pregreto. Ampak za občestvo kateri prebiva te v DSOjih je to pač daljni spomin. Tudi kakšno reč je kdaj dobro vrečt na kamin, peč, radiator da se posuši. Talno je udobno za kakšne plazilce, ki sicer hibernirajo.

Imam pa tudi povsem zadost lesa , da kurim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

starfotr ::

Če so dvojni zidovi in vmes izolacija, je to pač letom primerno. Starina.

Danes se dela ravno obratno, izolacija, beton+armatura, izolacija. Recimo jub home wall.

Tako, da gtfo s tvojo staro bajto in nekimi inovativnimi pristopi.

Zimonem ::

Seveda je starina ampak stvar dela. In celo nimamo vinila ampak klasičen parket in opečnat cegu za fasado. Te svoje sociobvarjante pa odvleči dol v Gazo ker so najcenejša varianta , katero si lahko postavil.

In ja na vrtu okrog bajte mi zraste zadost lesa za ogrevanje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3862565825 (2781) joez7
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
764355 (992) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611588 (3903) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21938021 (14661) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558483 (23212) Jurij25

Več podobnih tem