» »

Obremenitev varovalk

Obremenitev varovalk

1
2
»

mirator ::

Hvala za link. Do sedaj se priznam, nisem kaj dosti zanimal, zato sem prejšnji post pisal izključno na priključno moč. Bojim pa se, da so pri spremembi tarifnega pravilnika imeli prste vmes lobiji inteligentnih inštalacij. Podobno kot pri merilnikih toplote. Gre namreč za to, da prekoračitve dogovorjene moči ne boš zaznal takoj ampak šele, ko te bo udarilo po žepu za preteklo obdobje. Torej bodo sedaj nujni inteligentni limitorji, katerim bo moč nastaviti posamezne tarifne bloke in sem prepričan, da se bodo hitro pojavile ponudbe za nakup in vgradnjo.

misek je izjavil:

Mene pa zanima ali bodo "kazni" tudi v obratni smeri, ko dobavitelj ne more zagotavljati porabe elektrike (izpad RTP, veter podrl drogove, ...)? :| Torej, 15 minut ni elektrike, kazen 1 €, ki se mi odšteje pri računu.

To že obstaja. Pred vsakim priklopom na el. omrežje ti je elektrodistributer poslal pogodbo o odjemu el. energije, kjer so zajeti tudi takšni primeri. Žal pa to za navadnega gospodinskega odjemalca, skoraj ne pride v poštev. Prvič, ker je težko dokazati in drugič, bi moral imeti kar dobrega odvetnika, kar pa vse stane precej več, kot je npr. škoda zardi izpada el. energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

DamijanD ::

A. Smith je izjavil:

Kar je posebno pri novem obračunavanju omrežnine je to, da se uvede pojem "dogovorjene moči odjema", ki ti jo naračunajo iz nekih povprečij preteklega leta. Dogovorjena moč je seveda bistveno nižja od maksimalne priključne moči, recimo 50% nižja. In kadarkoli jo presežeš, te potem dokaj brutalno oberejo pri položnici. Preberi.


Še vedno se pa gleda povprečje 15 minutnega intervala, a ne? Za indukcijo recimo to potem ni nek hud problem, ker boost dela samo par minut, potem pa, če ravno nimaš vodne pare na jedilniku, poraba ni ogromna.
Dejansko bo pozimi TČ problem, in skozi celo leto "hitro" polnjenje EVja

starfotr ::

misek je izjavil:

Mene pa zanima ali bodo "kazni" tudi v obratni smeri, ko dobavitelj ne more zagotavljati porabe elektrike (izpad RTP, veter podrl drogove, ...)? :| Torej, 15 minut ni elektrike, kazen 1 €, ki se mi odšteje pri računu.


Vedno se gre za "Best-effort". Ni SLA in podobnih zadev za domačo uporabo.

Za kritične sisteme moraš imeti UPS in agregat in napajanje iz 2 različnih daljnovodov.

Lonsarg ::

No to da se EV avte polni po 22h velja tudi v primeru trenutnega dvotarifnega merjenja, tak da glede tega se veliko ne spreminja.

Bodo pa nizkoenergetske in pasivne hiše profitirale še dodatno, ker imajo pač majhne švoh TČ. Tisti z TČ nad 5kW zaradi slabše izolacije bodo najbolj občutili nov obračun. Dražja tarifa bo 07-14 plus 16-20, tak da za sanitarno vodo se bo še recimo dalo rešit z timerji, za ogrevanje pa bo treba imeti prižgano tudi med najdražjo tarifo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Kaj se za sanitarno vodo sploh sekirate, saj jo greješ s TČ za 10-15 eur na mesec. To je praktično zastonj.

DamijanD ::

Drugače je ravno point ogrevanja s TČ da dela 24/7 s čim manj, ne pa na timer.

starfotr ::

Nobena TČ ti ne vrti 24/7.

Tudi hladilnik ti ne dela 24/7 ampak se ugaša vmes. Prav tako hladilnice in ostalo.

DamijanD ::

Ja to ja - ampak načeloma ogreva nonstop (sam kompresor pa pač ne laufa stalno). Medtem, ko s kurilcem ima veliko ljudi nastavljeno, da med 22 in 6 recimo sploh ne ogrevajo.

starfotr ::

Tega fenomena sicer ne razumem pri kurilcu. Potem pa zjutraj kurijo s polnim gasom, da se malo segreje in potem spet ugašajo. Namesto, da bi jeseni prižgali spomladi pa ugasnili ogrevanje.

Poznam folk, ki ročno prižiga gorilec 2x do 3x na dan za nekaj časa in nato spet ugaša.

Bilo bi bolje im ceneje, če bi taki kurili drva.

Tako, kot pri mnogo stvareh, ljudje tudi ogrevat ne znajo. Potem pa še dimnikarja nočejo spustit noter.

A. Smith ::

DamijanD je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Kar je posebno pri novem obračunavanju omrežnine je to, da se uvede pojem "dogovorjene moči odjema", ki ti jo naračunajo iz nekih povprečij preteklega leta. Dogovorjena moč je seveda bistveno nižja od maksimalne priključne moči, recimo 50% nižja. In kadarkoli jo presežeš, te potem dokaj brutalno oberejo pri položnici. Preberi.


Še vedno se pa gleda povprečje 15 minutnega intervala, a ne? Za indukcijo recimo to potem ni nek hud problem, ker boost dela samo par minut, potem pa, če ravno nimaš vodne pare na jedilniku, poraba ni ogromna.
Dejansko bo pozimi TČ problem, in skozi celo leto "hitro" polnjenje EVja

Drži, 15 minutne vrednosti se gleda. Mislim, da tvoje ocene kar držijo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

misek ::

A je kdo na hitro že naredil kakšno primerjavo s preteklim stanjem in kako bi bilo s temi cenami iz tabele zgoraj? Če recimo ničesar ne spremeni v obnašanju.

Oz. lahko kdo podrobneje razloži obe tarifni postavki, kako se uporabljata. Prva je za moč, torej se pomnoži z močjo priključka. Druga postavka pa za porabljene kWh. In kako se preračunajo presežki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misek ()

DamijanD ::

starfotr - saj to je vse avtomatika delala... Fora je samo v tem, da gorilcu ni problem zjutraj malo več pogret oz (on je peč tako ali tako vedno enako pogrel, samo mešalni so se bolj odprli). Mene osebno bi motilo oz. verjamem, da bi me lahko zbudil gorilec ponoči, ker se ga kar sliši.

Lonsarg ::

Sem ravno opazil da imam na zadnji položnici že podano dogovorjeno obračunsko moč (tak da najbrž imate tudi ostali, poglejte), pa da naredim izračun glede na novo omrežnino zase:
Dogovorjena obračunska moč merilnega mesta za leto 2024: časovni blok 1: 2.5 kW, časovni blok 2: 3.4 kW, časovni blok 3: 3.4 kW, časovni blok 4: 3.4 kW in časovni blok 5: 3.4 kW. Dogovorjeno moč lahko spremenite preko portala Moj elektro https://mojelektro.si/ ali pisno, po navadni ali elektronski pošti, na naslov omreznina@elektro-ljubljana.si z začetkom veljavnosti v naslednjem koledarskem mesecu, če zahtevo za spremembo oddate
do vključno osmega dne v mesecu.

Torej dejansko je za vsak časovni blok ločena dogovorjena moč, pa da zračunamo (vse cene bodo brez DDV ker mi je tako lažje):
Trenutno plačam za moč: 7 * 0.7741 = 5.42EUR
Trenutno plačam za omrežnino VT: 147 * 0.0418 = 6.15EUR
Trenutno plačam za omrežnino MT: 155 * 0.03215 = 4.98EUR

Po novem za omrežnino: (147+155) * 0.009 = 2.718EUR (zgolj približek ker nimam podatka o porabi per novih 5 tarif)
Po novem za moč:
Tarifa1: 2.5*2.55783 = 6.39EUR
Tarifa2: 3.4 * 1.04308 = 3.546EUR
Tarifa3: 3.4 * 0.41006 = 1.394EUR
Tarifa4: 3.4 * 0.07813 = 0.266EUR
Tarifa5: 3.4 * 0.00397 = 0,013EUR
Skupaj: 11,61EUR

Skratka plačal bom (ni nujno da sem prav izračunal sicer, ker sem vse tarife hkrati in vprašanje kaka bo dejanska formula) cirka 6EUR več za moč, ter cirka 8EUR manj za omrežnino, torej 2EUR manj. Zanimivo če je res (malo sumljiva mi je tista nizka cena omrežnin, ampak tako je na sliki iz alterja). Vidim pa da sem očitno varčen in imam v najdražjem bloku manjšo moč, najbrž zato ker pazim da stroje prižigam ponoči :) Kljub indukciji očitno podnevi ne pridem kar se tiče 15 minutnega povprečja nad 2.4kW, to me kar čudi pravzaprav, sem res mislil da bo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Jaz sem podobno izračunal za hišo, ki ima ogromno porabo in 13 kw peaka. Tudi pride manj kot zdaj. Če smo realni, to ni realno, sigurno ni cilj, da vsi manj plačajo.

starfotr ::

Cilj je več denarja in bolj kompliciran sistem, da si folk ne bo znal ali pa se mu ne bo dalo računat.

k4vz0024 ::

Sem jim pisal. Obljubljajo chatbota:))

laguna1 ::

Pozdravljeni, gledam izračun od @Lonsarg in sem si po tej formuli izračunal priključno moč prek 32 EUR (T1 - 7,6, ostale T2 - T6 pa 8,2). Tukaj me zanima, a ni bilo rečeno, da bodo v nekih mesecih vedno samo 3 tarife, torej ali se bo v tistem mesecu obračunavala omrežnina za tiste 3 določene tarife, ali pa pavšal za vse mesece za vse tarife?

mirator ::

Mene je predvsem zanimalo, kako se bo eventualni presežek dogovorjene moči obračunal. Po Aktu o metodologiji za obračunavanje omrežnine, naj bi šlo takole:
5. Faktor presežne moči
Evidentirane vrednosti moči izračunane iz 15-minutne porabe električne energije,ki presegajo dogovorjeno moč uporabnika sistema v posameznem časovnem bloku, predstavljajo odstopanje od letnega izračuna tarifnih postavk ter se zaradi tega dodatno obračunavajo s spodbujevalnim faktorjem. Faktor presežne moči spodbuja uporabnika sistema, da dogovorjeno moč za naslednje obdobje, ko veljajo tarifne postavke omrežnine, določi na način, da odraža pričakovano realno obremenitev svojih uporabniških naprav.
Elektrooperater pri obračunu omrežnine za presežno moč v posameznem letu upošteva naslednji faktor:
Koledarsko leto - faktor
2024, 2025 - 0,90
2026, 2027 - 1,05
od 2028 dalje - 1,20

Sedaj je pravzaprav vprašanje, na kaj se ta faktor nanaša. Na celotno porabljeo moč ali samo na presežek dogovorjene moči.

Vsekakor je ta metodologija precej zapletena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

Daniel ::

Zanimivo, meni so izračunali za prvi blok 15,1 za vse ostale pa 15,5. Me res zanima kako bo to funkcioniralo, glede na to, da imamo še SE, ironično pa imamo najvišjo porabo 2x na dan po 25 minut tja do 17 kW zaradi grelcev, 1x zjutraj in 1x zvečer, ravno takrat, ko elektrarna ne dela oz. dela zelo malo. Ostala poraba je praktično zanemarljiva.

misek ::

Daniel je izjavil:

meni so izračunali za prvi blok 15,1 za vse ostale pa 15,5
Potrebno je pogledati na portal Moj Elektro in tam vidiš porabo skozi mesece. Moje ogrevanje je z eloBLOCK-om in je pozimi poraba skoraj konstantna. S špicami, ko se vklopi še bojler za toplo vodo. In moja moč je za vse bloke enaka malo nad to špico. Če bi torej želel moč zmanjšati, bi moral ogrevanje ugasniti v času, ko dela bojler. S tem bi se špice znebil.

Daniel ::

Saj to je iz moj elektro. Jaz špice sicer ne morem znižati, ker v tistem danem momentu mora vse to delovati skupaj.

Utk ::

Če to nekdo rabi, mislim da to po teh cenah, ki so zdaj zunaj, ni taka reč. Bolj je odvisno kolk bojo kaznovali še dodaten presežek teh viškov.

slawc ::

mirator je izjavil:

Prekoračitve v godpodinjstvih omejujeta dve napravi. Prva je odklopnik v števcu, ki ga lahko preko tipke na omarici vključiš nazaj sam, druga pa glavna varovalka, ki pa jo mora po pregoretju zamenjati distributer.
Odklopnik v števcu deluje tako, da preobremenitev v fazi izklopi ne glede na velikost v 90 sekundah. Za toliko časa je torej možna najvišja preobremenitev, ki jo dovoljuje glavna varovalka.
N.pr. Če je jakost glavne varovalke 20A, bo ta reagirala v času 90 sekund pri približno 2-kratni preobermenitvi (ca. pri toku 43A).Vse manjše obremenitve (tudi če bo šlo samo za 1W) bo izklapljal izključno v času 90 s, odklopnik.
Sedaj je samo vprašanje, kako bo takšne preobremenitve sankcioniral nov tarifni pravilnik. Ali bo kazen že pri eni sami prekoračitvi v 15 min intervalu v celem obračunskem odobju ali bodo šteli število odklopov odklopnika?
Mogoče bo pa vseeno dobro premisliti ali se splača v razdelilnik vgraditi limitor, ki selekcionirano izklaplja nepotrebno vključene porabnike ob prekoračitvi zakupljene moči.


Ni samo prekoračitev toka, ki odklopi elektriko.

Po trenutno veljavnih pravilih bo odklopnik v števcu odklopi zaradi:
- prekoračitev prejete moči,
- prekoračitev toka,
- prekoračitev oddane moči.

Ali odklopi ali ne zaradi moči se preverja povprečje vsako minuto v obdobju 15 minut - (minutna meritev). Večina odklopov je takih.
Odklop zaradi prekoračitve toka ima faktor 1,4 (vsaj moral bi imeti, če nima, je števec napačno konfiguriran) (sekundne meritve)
Oddana moč se gleda samo pri uporabnikih, ki imajo tudi generacijo (minutna meritev, brez povprečenja).

Zanimivo vprašanje, če se bodo odločili sankcionirati število izklopov. Na nek način si kaznovan že s tem, da si lahko brez elektrike kar nekaj časa. Priklop nazaj se ne dovoli takoj po odklopu.

BTW, na števcu se lahko pogleda najvišjo zahtevano moč (demand) v nekem obdobju s scrollanjem po meniju števca. Koda registra je 1.6.0 (se mora izpisati moč ter datum in ura).
LP, Slawc

slawc ::

misek je izjavil:

Mene pa zanima ali bodo "kazni" tudi v obratni smeri, ko dobavitelj ne more zagotavljati porabe elektrike (izpad RTP, veter podrl drogove, ...)? :| Torej, 15 minut ni elektrike, kazen 1 €, ki se mi odšteje pri računu.


Kvaliteto dobave električne energije se meri malce drugače kot si opisal, ne samo za izpade (tudi npr. stabilnost napetosti). Verjetno boš na svoje vprašanje našel odgovor v pogodbi z dobaviteljem.
LP, Slawc

SambaShare ::

feryz je izjavil:

Sicer pa lastnike SE to gane šele ko presežejo pridelek. Se pravi nikoli, če je prav dimenzionirano.


Hja ne. Tarifna postavko za moč bo višja, neglede na tvoj saldo. In zdaj če imaš nenormalno visoko dogovornjeno moč (kot recimo 15kw nekdo višje), boš fino plačal.

Lonsarg ::

To povišanje za moč bodo hkrati občutili tako lastnike kot ne-lastniki SE.

Bodo pa znižanja omrežnine (za faktor 4 glede na tisti sliko cenika) precej bolj občutili ne-lastniki SE (ker lastniki te omrežnine zaradi net-metering skoraj ne plačujejo). Če bo ta faktor 4 pocenitev res šla skozi seveda, morda je tista slika le predlog.

SambaShare ::

Lonsarg je izjavil:

To povišanje za moč bodo hkrati občutili tako lastnike kot ne-lastniki SE.


Res je. Je pa precej odvisno od porabe. SE so si največkrat gradili tisti, ki imajo visoko porabo (moč + energijo), ker se jim je najbolj splačala.

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

Lonsarg je izjavil:

To povišanje za moč bodo hkrati občutili tako lastnike kot ne-lastniki SE.

Bodo pa znižanja omrežnine (za faktor 4 glede na tisti sliko cenika) precej bolj občutili ne-lastniki SE (ker lastniki te omrežnine zaradi net-metering skoraj ne plačujejo). Če bo ta faktor 4 pocenitev res šla skozi seveda, morda je tista slika le predlog.

Ne vidim moznosti, da gre kaj taksnega skozi. Ze tako jambrajo, da nimajo sredstev.

Lonsarg ::

Debata se nadaljuje tu: Nov način obračunavanja omrežnine
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov način obračunavanja omrežnine (strani: 1 2 3 463 64 65 66 )

Oddelek: Loža
3251243577 (1733) joez7
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815386 (7294) bosmla
»

Koliko obremenitve lahko maksimalno prenese 25 amperska varovalka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
687237 (4542) mirator

Več podobnih tem